sobota, 18 kwietnia 2015

Szczakiel-miejsce tętniące życiem.....

Dzisiaj będzie wpisik właśnie o miejscu zwanym "szczaklownia"-teren ten to głownie podmokłe łąki,staw dzierżawiony przez PZW,drugi zarośnięty trzciną i podmokły las z różnymi gatunkami drzew. Wczoraj wybrałam się z tatą do brata a od niego wzięłam rower i pojechałam właśnie w to miejsce. Na początek skupiłam się na roślinach i tak spacerując znalazłam listerie jajowatą( Listera ovata)-roślina z rodziny storczykowatych-było ich tam dużo i to w różnych miejscach:)Do 2014r podlegała ścisłej ochronie jednak zmieniono jej status na częściowo chroniona.
Dalej przy drzewie rósł czosnaczek(Alliaria petiolata).
Jak już w wcześniejszych postach pokazywałam to kwitną tam miodunki,pierwiosnki,zawilce gajowe i żółte,kaczyńce,kosaćce żółte. Ładnie wyglądają też turzyce błotne(Caricetum acutiformis)
Znalazłam też czworolist pospolity(Paris quadrifolia L.)
Kokoryczka wielokwiatowa(Polygonatum multiflorum)
Ptaki to także bogaty skład posiada to miejsce bo możemy tu zobaczyć i usłyszeć 5 gat dzięciołów,błotniaki stawowe,łyski,łabędzie nieme,pliszke górską i siwą,kopciuszki,sikory,rudziki,zaganiacze,wilgi,sojki,myszołowy,siniaki,grzywacze,bażanty,remizy,czernice,krzyzówki,wodniki,pierwiosnki,żurawie,dudki i wiele wiele innych-nie sposób wszystkich zliczyć:) Na foto gniazdo remiza w budowie z 12.04 i 16.04.
Wczoraj było też 12 płaskonosów(Spatula clypeata)-niestety szybko zwiały:(
A tu łabedz na gniezdzie-pamiętajmy by nie robić ptakom zdjęć w gniazdach
Spotkałam też ropuchę szara zakopującą się w ziemi:)
I jeszcze taka żabka:)
Chrząszcze też się pojawiły-drwale jak ścinali drzewa to zostawili po śniadaniu kadłubek z kurczaka a to przyciągnęło 2 gatunki chrząszczy ścierwiec(Oeceptoma thoracica)i Thanatophilus rugosus
Czy biegacz urliha(carabus urlihi)
I jeszcze spotkamy jaszczurkę zwinkę(Lacerta agilis) i zaskorńca(Natrix natrix)
A teraz kolej na piękne widoczki podmokłego lasu i oby nigdy nie przyszło nikomu do głowy osuszanie takich terenów!
ale są też smutne widoki-jak to z ludzmi bywa zamiast śmieci na wysypisko wola wywieść do lasu.Zgłosiłam na straż miejską i mam nadzieję,że tak jak odpisali to w przyszłym tygodniu zostanie to posprzątane.Ale pokazać trzeba dla świadomości ekologicznej.
Ostatnie foto to widać jak wędkarze dbają o porządek nas zbiornikiem,który użytkują-to co przywożą nad wodę to zostawiają zamiast zabrać ze sobą-gdyby ludzie mieli świadomość ekologiczną nie trzeba by było tych wszystkich akcji sprzątania świata a tak jest jak jest:(

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe gatunki roślin terenów podmokłych, rzadko u siebie takie spotykam niestety ale u mnie to inny nieco teren. Remiza zazdroszczę, nigdy nie spotkałam, a bardzo bym chciała. Co do śmieci to kiedyś miałam takie marzenie, żeby w łóżku każdego pewnej nocy naraz pojawiły się wszystkie śmieci, które wywalił do lasy czy w inne nieodpowiednie miejsce. Sama się przy tym zastanawiałam co znalazłoby się w moim łóżku? Na pewno nie butelki i stare meble czy inne elementy agd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest świetny pomysł... raz dwa by się oduczyli śmiecić... W moim łóżku nie byłoby śmieci, ja nawet za kawałkiem papierka gonię jak mi wypadnie z kieszeni... :)))))

   Usuń
 2. Wspaniały, podmokły las. Takie miejsca są bardzo cenne. W mojej okolicy niestety takich nie ma.
  No i jak zwykle super fotki, to z remizem jest genialne :) I jak szybko budują to gniazdo!
  Pfff... Wiele ludzi w ogóle nie dba o środowisko. Denerwują mnie takie tępe osoby. :/ Byle się pozbyć śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne tereny i ciekawe rośliny, ptaki, owady, żabki i jaszczurka. Nie piękne są z pewnością śmieci. Zastanawiam się czasami jak długo czasu minie, zanim ludzie zaczną szanować przyrodę. Boję się, że to szybko się nie stanie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie cudowne gniazdo!!! Och!! i Ach!!! :))) przepięknie już zielono tam :))) Moc uścisków :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Gniazdo remiza jest wspaniałe:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli wycieczka się udała ;-), my też tam ostatnio zaglądamy... Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przy topolach przy drodze dojazdowej od strony torów kolejowych znowu kręci się srokoszyk...;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widać, że miejsce bardzo tętniące życiem :-) Gratuluję spotkania remiza :-)))

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń