niedziela, 2 sierpnia 2015

Grabówka 2.08.2015

Na dzisiaj zaplanowałam wypad na Grabówkę,pobudka o 6 a tu chmury jakieś takie deszczowe a miało być 30 stopni.Jednak postanowiliśmy ruszyć ale po drodze nie widząc przejaśnień chcieliśmy zaliczyć tylko Januszkowice i resztę zbiorników po drodze.Po wyjściu z auta dopadło nas zimno-no tak ubraliśmy się jak na 30 stopni:)obraliśmy kierunek na staw linowy ale jak zobaczyliśmy tyle ludków wokół i jeszcze kilku już imprezujących jednak wsiedliśmy w auto i udaliśmy się na Grabówkę. Pierwsze przywitały nas łabędzie ale młode nie chciały podpłynąć tylko stare.Dalej jest 4.
Potem zauważyliśmy kormorana siedzącego na kołku więc postanowiłam go podejść-ptak był na tyle zdezorientowany,że udało się podejść na 20m-ptak bardziej zaglądał na Marzenę niż na mnie:)
Woda mocno spadła co pozwoliło na zrobienie zdjęcia z bliska wywłócznikowi kłosowemu:)
Obchodząc zbiornik zauważyłam opakowanie po kinder niespodziance a do nie przyczepione kotwiczki-widać kłusownicy mają się tu dobrze:(
Naszą uwagę zwrócił konik czyli siwoszek(Oedipoda caerulescens)-jak leciał pięknie prezentował niebieskie skrzydełka:)siwoszek w 2 odmianach barwnych a na pierwszej fotce Sphingonotus caerulans
Potem poszliśmy w miejsce gdzie jeszcze nie byliśmy i okzazało się strzałem w dziesiątkę bo udało mi się zobaczyć i sfotografować szablaka przepasanego (Sympetrum pedemontanum)i o to chodziło bo miałam cichą nadzieję na spotkanie z tym gatunkiem:)
I jeszcze Climacium dendroides
była też jaszczurka i żaby,żabki i ślimaki.Najlepsza była jedna duża żaba:szliśmy drogą aż tu nagle coś na Marzene skoczyło mokre i uciekło-okazało się,że to duża żaba w typie trawnej:)
Fajna trawa rosła przy jednej z dróg:)Molinia coerulea
rosiczki takie kiepskawe,kwiaty przekwitły,sucho się zrobiło.
chciałam zrobić innemu konikowi fotkę ale wpadł do pajęczyny krzyżaka a znowu motyl do pajęczyny tygrzyka i nici z fotek:)
Jeszcze czarcia miotła i ważka Leucorrhinia albifrons
Z ptaków kszyk,odzywające się żurawie,perkozy dwuczube,kormoran,łabędzie nieme,sikory,dudek,gąsiorki,rybitwy rzeczne,ok 200 jaskółek.

10 komentarzy:

 1. Dzięki za fajną wycieczkę po Grabówce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się,że się podobała wycieczka-to miejsce jest super:)pozdrawiam

   Usuń
 2. Jesteś wytrawnym obserwatorem, dzięki temu możemy podziwiać takie piękne zdjęcia :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)Tam to trzeba by było podzielić to miejsce na kwadraty i sfotografować wszystko co się nawinie pod obiektyw ale to by karty brakowało a i wekendów też:)pozdrawiam

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. o tak co roku mam go w szklarni:)pozdrawiam

   Usuń
 4. Zgodnie z planami, również wybraliśmy się na Grabówkę. Były dwie samice S. pedemontanum, ale w innym miejscu niż Ty miałaś. Niestety tylko jedna samica S. fonscolombii... Wpadł za to nowy gatunek ważki dla Grabówki - A. affinis - fotka niestety tylko w locie u nas. Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wy to macie szczęście do wynajdywania gatunków:)może te S.fonscolombii rozleciały się po całej okolicy i dlatego tak mało spotkaliście?Szkoda,że takie upały zapowiadają na wekend bo chętnie bym się znowu tam wybrała-ech spodobało mi się to miejsce......pozdrawiam

   Usuń
 5. Uwielbiam takie ujęcia; przyrodę w obiektywie... Piękne.. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Maluchy jakie już duże ptaszyska się zrobiły :-) A co do owadów to sporo ich spotkałaś z tej rodziny koników polnych, sporaśno :-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń