niedziela, 12 lipca 2015

Obrączkowanie łabędzi i takie tam

Wczorajsze popołudnie spędziłam z koleżankami,które przyjechały w nasze okolice obrączkować łabędzie nieme:)Zaczęliśmy od "goldu" ale ptaki ani myślały wyjść na brzeg jedynie samiec domagał się uwagi:)Potem jadąc na krępną zatrzymaliśmy się przy gniezdzie bocianim w Obrowcu bo koleżanka chciała odczytać bociana:)I się udało bo dorosły ptak stał na kominie pobliskiego domu a w gniezdzie 2 młodziaki też już z obrączkami:)
Dojechaliśmy na stawy w Krępnej a tam dorosły ptak z 6 młodych-niestety i tym razem porażka:(poza łabędziami była jeszcze para perkozów dwuczubych z 4 młodych.
No nic ruszyliśmy dalej czyli na Januszkowice na głównych zbiornikach łabędzi nie było-zresztą ptaków tam w ogóle nie było poza jednym perkozem i mewą śmieszką:(ale za to ludzi multum. Poszliśmy na stawy hodowlane,które wykopano z 3 lata temu a tam para ptaków z 5 pull.Tym razem udało się złapać dorosłego ptaka i jednego młodego.Nie obyło się bez strat w postaci podartych spodni Ani:)Na foto łabędz w trakcie pierzenia w tym okresie ptaki są nielotne bo zmieniają lotki.
Fajnie,że dorosły ptak otrzymał blaszkę bo teraz będzie wiadomo czy ta para jest tu stale lęgowa:)Jeszcze kaczuszki z pomostu:)
Ostatnie miejsce,które odwiedziliśmy tego popołudnia to Grabówka-i tu też porażka coś musiało niezle ptaki zrazić do ludzi i nie chciały podpłynąć:(a jeszcze jak poprzednim razem byłam to dosłownie się popisywały przy nas swoim nurkowaniem i nie było strachu przed ludzmi.widać ptaki dobrze pamiętają zadane im krzywdy zwłaszcza jeśli chodzi o ich potomstwo.z 6 młodych zostało 4.
Także do wieczora zaobrączkowane zostało tylko 2 ptaki ale z tego co dziewczyny mówiły nigdzie nie szło dobrze obrączkowanie jak to bywało lata wstecz. I na koniec moja żabka-okazało się że nie ma łapki tylko kikut i przylatuje jeszcze szpak też bez palców.

5 komentarzy:

 1. Pare dni tamu nawet w moje okolice przyleciał bocian niestety jak to zawsze bywa w takich sytuacjach nie miałem przy sobie aparatu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te strzępy na spodniach to sprawa łabędzia?

  OdpowiedzUsuń
 3. bałbym się dorosłego łabędzie obrączkować, w sumie to silny nielicho ptak, nawet gdy nie może latać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie obrączkowanie fajna sprawa tylko techniczne mogą być problemy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń