sobota, 10 października 2015

Muna-obserwacje leśnego świata 10.10.2015

Na dzisiaj zaplanowałam sobie wypad do lasu w Munie/Krapkowic a raczej bliżej Gwożdżic:) Oczywiście wypad ekologiczny bo rowerem:)Skrótami jakoś ta droga szybko zleciała.Pierwsza fotka to widok na rzekę odrę z mostu kolejowego w Otmęcie.
Wjechałam w boczną leśna ścieżkę,zapięłam rower i ruszyłam przed siebie przez ostępy leśne.Na foto próby focenia chyba wątrobowca z uzyciem folii dla odbicia światła,ale chyba nie tak miało to być:)
Zrezygnowałam z tej metody i poszłam dalej szukać grzybów,porostów i śluzowców.Susza swoje zrobiła i trudno nawet o muchomora było-ludzi zero.Ale coś tam się znalazło:)
Porostów i śluzowców najlepiej szukać na powalonych starych drzewach a tego w tym lesie nie brakuje choć nie wszystkie stare.
Słońce niby było ale nie potrafiło przedrzeć się przez liście i trudno było o dobre światło do fotografowania.Znalazłam ładny pniak obrośnięty wątrobowcem.
Resztki szyszek z kuzni dzięcioła:)
Taki widoczek z środka lasu:)
I jeszcze fany mech się trafił to bielistka siwa(Leucobryum glaucum)-wyglądały jak okrągłe poduszeczki:)
Postanowiłam powoli wracać w stronę roweru i dotarłam do miejsca gdzie 2 lata temu byłam z bratem na grzybach,udało się nawet odnaleść powalone drzewo na którym fotografowałam grzybki i porosty i ku memu zaskoczeniu przy tym drzewie leżał zrzut jelenia!ale się ucieszyłam:)
Potem jeszcze na pniaku grzybki i kwitnący chrobotek:)
W planie miałam dalszą eskapadę po lesie w inne miejsca ale z porożem nie dałoby się chodzić bo dość ciężki był.Więc poszłam szukać rower gdzie go zostawiłam oczywiście pomyliłam drogę przy której stał rower i tak 4 razy ją schodziłam licząc,że go minęłam:)Jak się potem okazało był przy następnej:)w drodze powrotnej spotkałam brata z rodzinką wracali z Gwozdzic to dałam mu zrzut niech zawiezie do mnie.Wypad udany choć niewiele widziałam z runa leśnego w porównaniu z 2013r w tym samym czasie.Z ptaków to sikory czubatki,modraszki,bogatki,grubodzioby,dzięcioły duże i zielony,zięby.Z futra nic prócz odchodów kun,dzików i sarny.

15 komentarzy:

 1. Świetny zrzut znalazłaś - nawet końcówki nie są ogryzione. Prawdziwy traf :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki tak czułam że tego dnia coś znajdę:)pozdrawiam

   Usuń
 2. Poroże genialne... a grzybki i porosty - zazdroszczę. Coś w tym sezonie nie mam szczęścia do grzybów, ale co się dziwić jak tak sucho.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też nie mam szczęścia do grzybów porównując ten sam miesiąc 2 lata temu to było eldorado.pozdrawiam

   Usuń
 3. Bardzo okazałe te porosty. Poroże zaś piękne! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie widziałam takiego poroża! Miałaś szczęście!!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)od koziołków już znajdowałam,raz znalazł jednego mój pies i niestety tylko na czekoladę zrobił wymianę hehe pozdrawiam

   Usuń
 5. Bogato - wątrobowiec na pewno, na pewno nie marchantia (choć tak w pierwszym momencie pomyślałem), ale chyba nie uda mi się rozpoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tym to nie jest łatwo rozpoznać:)pozdrawiam

   Usuń
 6. Boa tarde, plano aventura resultou na mostragem da bela natureza com lindas fotos.
  AG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obrigado , eu estou feliz que você gosta

   Usuń
 7. Ale fajny blog będę wchodzić. Super wygląd bloga. Cudne zdjęcia.Masz talent.☺
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie, dopiero zaczynam historię z blogowaniem.http://sladprzyrody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. The first picture is really very beautiful. The reflection in the smooth water is perfect. Great that you have found an antler of a deer. I always look for but never find one. The mushrooms and heath matches are wonderful fruits of autumn.

  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Helma,I am also always looking but only now managed to find:)

   Usuń