sobota, 3 października 2015

Rezerwat Łężczok

Dzisiaj po śniadaniu wybraliśmy się do rezerwatu Łężczok,dawno tam nie byliśmy bo woleliśmy odwiedzać bliżej położona Grabówke:). Tym razem pogoda była łaskawa świeciło słońce i nie wiało jak to zazwyczaj bywało:)Tak więc swój marsz po stawach zaczęliśmy od stawu o nazwie Salm duży a na nim ok 800 gęgaw,130gęsi zbożowych i trochę białoczelnych.
Wszędzie pełno krzyżówek,kormoranów i ok 30 płaskonosów.było też 10 hełmiatek,trochę krakw i perkozów dwuczubych,głowienek,perkozków.
Na sąsiednim o nazwie Babiczak też trochę gęgaw,krzyżówek,perkozków,krakw i kilka czapli białych i siwych.Oba te stawy są spuszczane powoli a wody już tyle,że czaple mogą spokojnie chodzić:)
Poszliśmy dalej na kolejnym stawie pustawo tylko kilka perkozów dwuczubych.Na kolejnych tez po kilka krzyżówek,łysek i pusto.Zaszliśmy do końca drogi i tam zawsze zaglądaliśmy na taki mały staw,jak poszliśmy dalej okazało się,że jest tam jeszcze 3-4 stawy co prawda ptaków nie było za to zobaczyliśmy roślinę o nazwie Kotewka orzech wodny (Trapa natans L.)
Słyszeliśmy rzekotki i sporo innych małych żab wygrzewało się na brzegach stawów. Ładnie prezentowały się grzyby nadrzewne siarecznik i jakieś jeszcze małe:)
Wróciliśmy na Salm i tam sporo czasu spędziliśmy przeglądając gęsi czy nie mają obroży. Gęsi jeszcze spokojne podpływają dość blisko i jakby tak siąść i czekać to mozna fajne fotki zrobić.Dzisiaj było dużo ludzi-głównie wycieczki typowo ornitologiczne wszak to dni ptaków:)Zawiodły jedynie wiewiórki:(
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Dziergowic zobaczyć na staw gdzie hodowany jest drób wodny:)Jak zwykle przywitały nas 2 małe kotki,połasiły się i poszły straszyć kaczki:) Kaczki czubate staropolskie:)
Gąska były 2.Jeszcze był łabędz czarny,bernikle białolice,ohar i krzyżówki mieszańce.

4 komentarze:

 1. Kaczki czubate super :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super kaczuszki i gęgawy! Fajna fotorelacja! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. The landing of the swan is very beautiful to see.
  The egrets in flight you also have quite nicely photographed.
  Beautiful autumn mushrooms.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń