niedziela, 3 stycznia 2016

fotoczaty i objazdówka

Ostatnio jeszcze raz zawitałam do miejsca gdzie dokarmiam ptaki by spróbować lepiej sfocić dzięcioła średniego-nie jest zbyt płochliwy skoro nie boi się siatki maskującej blisko nęciska:)Jednak tym razem ostrość poszła sobie na drzewo i głowa wyszła nie ostra:(Więc pokażę jak zwykle sikorki:)
I modraszka przy karmniku-fajny karmnik ale przy bezdeszczowych dniach.
Przy tych mrozach żarłoki jedzą tyle,że muszę codziennie uzupełniać butle ale co się dziwić -17 to nie byle jaki mróz.Na podwórku też ruch duży-wodę wymieniam co najmniej 3 razy tak by ptaki mogły się napić po jedzeniu:)Dzięciołek dalej przylatuje,pojawił się grubodziób,trznadle,zięby,sikory,dzwońce,wróble,mazurki,sierpówki,sójki,sroki. spacerek po polach w poszukiwaniu ptaków co prawda za wiele ich nie ma wszak to zima ale takie miejsca jak nieużytki porośnięte chwastami przyciągają drobnicę jak makolągwy,dzwońce,mazurki czy zięby.Na foto nieużytek(wiosną pewnie zaorają pod zasiew) i pole z poplonem.
A dzisiaj koledzy zabrali mnie na objazdówkę po stawach i tak na śluzie w kątach opolskich 25 nurogęsi,5perkozków,krzyżówki-dodam,że odra zamarznięta prawie w całości gdzie nie gdzie oparzeliska na których są ptaki.Na osłobodze trochę krzyżówek i kilka łabędzi niemych-co ciekawe rzeczka zamarznięta tylko przy młynie nie-ciekawe czy to wina niskiego stanu wody czy regulacji rzeczki.foto z 2009r z stycznia też mroznego.
Tak samo pod mostem kolejowym gdzie też woda nie zamarzała teraz zostało trochę dalej oparzelisko z ok 60 krzyżówkami.Na przeprawie promowej ok 50 krzyżówek,kilka łabędzi i 5 perkozków i zimorodek.Fajnie uciekały perkozki przed płynącym promem-nurkowały a jak już się nie dało to "biegiem" po lodzie do wody:) Na oczyszczalni 2 nurogęsi,8 gągołów,15 perkozków,sporo kormoranów i 2 zimorodki. Na śluzie w rozwadzy 51 kormoranów,4 łabędzie,15perkozków,bielik,krzyżówki.Co ciekawe staw rozwadza i cegielnie nie zamarznięte ale ptaków nie ma.Wypad udany brak fotek bo aparat i tak by nie dał rady-jak dzień wcześniej wzięłam aparat na spacer to praktycznie kilka fotek i akumulatorki pady a kolejne zapasowe nawet nie ruszyły(co ciekawe w domu normalnie działały).

7 komentarzy:

 1. Mam identyczny karmnik bardzo dobrze się sprawdza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne sikorki. U mnie ich mało widzę w tym roku. Jakoś nie bardzo mi się podobają obrączki na szyjach łabędzi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. te obroże im nie przeszkadzają,większość ptaków ma je do dziś.Czasem ptaki niechętnie podpływają i trudno wtedy o odczyt jak maja na łapach obrączki a tak obrożę można odczytać z daleka nie płosząc ptaków,tak też jest u gęsi.A jak chce się poznać trasy wędrówek to nie ma innego wyjścia.pozdrawiam

   Usuń
 3. Jak zawsze fajne obserwacje, ale szkoda, że aparat zawiódł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super ptaki przylatują do pani karmnika! I wyjazd też bardzo ubrany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne ujęcia sikorek! Super! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń