wtorek, 22 listopada 2016

Dzierżno,Dzień mewy i rózne

Oj ostatnio nie mam natchnienia na pisanie:(sporo czasu spędzam w terenie jak i katalogowaniu poszczególnych gatunków fauny i flory do wniosków-trochę to czasu zajmuje a,że nie lubię zbytnio "papierkowej"roboty zwłaszcza przeszukiwania kilku lat wstecz za stwierdzonymi gatunkami.Ale jak chce się coś działać to trzeba to zrobić zwłaszcza,że to moja po części inicjatywa więc trza się zmobilizować i to doprowadzić do końca:)Siostra miała wolny dzień to skoczyliśmy w teren najpierw na zb Pławniowice a tam setki krzyżówek,trochę gągołów,perkozów dwuczubych,łabędzi niemych.Jak zwykle fotka koników,które tam w okolicy można spotkać:)
Potem obraliśmy kierunek na Dzierżno od strony Taciszowa a tam zlatywały się gęgawy,sporo łysek i 3 markaczki(Melanitta nigra).
Potem pojechaliśmy od drugiej strony ale okazało się,że wiadukt nad torami jest zamknięty,więc się wróciliśmy i kawałek za wioską skręciliśmy w stronę zbiornika.Tam sporo czernic i 3 lodówki(Clangula hyemalis)
I standartowo łabędzie i łyski:)
Szukaliśmy też gęsi ale tylko w locie kilka kluczy widzieliśmy:(. Kolejny wypad to Dzień mew zorganizowany przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze do którego też należę-odbyło się w Opolu było trochę słuchaczy chętnych posłuchać opowieści o mewach.Zaopatrzeni w 2 lunety i lornetki przeglądaliśmy ptaki zgromadzone na wale przy Odrze,udało się odczytać zarówno obrączki metalowe jak i plastiki.
Na kanale Ulgi zbierają się mewy śmieszki i kaczki krzyżówki bo często ludzie przychodzą karmić te ptaki chlebem(nie popieram)ale przy okazji można odczytywać obrączki bo ptaki siadają na poręczach.
Takie dokarmianie sprowadza też szczury,których tam jest dużo i co chwilę można je spotkać jak się przechadzają po brzegach kanału.
Trafiła się też kaczka mandarynka-gatunek niepożądany w naszej faunie-jednak często trzymane jako kaczki ozdobne często uciekają i chętnie też mieszają się z krzyżówkami nie mając partnera z swojego gatunku.
A goldowe łabędzie zniknęły-póki co nie wiadomo czy odleciały czy coś je wyłapało.To na razie jest zagadka ale dzięki temu,że są obrączkowane jak gdzieś są to na pewno zostaną odczytane:)Ta fotka to najmłodszy z 3 młodych.
Ostatnio często bywam w lesie i tak w jednym miejscu znalazłam grzyby pięknoroga i igłówka brązowawa.

12 komentarzy:

 1. Lubię oglądać miejsca, gdzie jest dużo ptaków wodnym. Jak już za nimi zatęsknię to jadę na nie popatrzeć nad Pogorię III, bo tam jest ich najwięcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie dotarłam do tych zbiorników ale może kiedyś:)pozdrawiam

   Usuń
 2. Ach ta Twoja przyroda!!! Cudowna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego mandarynki niepożądane? Nawet jeśli ich populacja w naszym kraju pochodzi od uciekinierów z hodowli to krzywdy w przyrodzie nie robią, w odróżnieniu od np. norek amerykańskich.

  Fajne obserwacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo są obce dla naszej fauny tak samo jak kazarki,karolinki,gęsiówki egipskie(te są strasznie agresywne i niszczą lęgi innych gatunków)-mandarynki lubią krzyżować się z innymi gatunkami co nie sprzyja czystości gatunków.Norki też nie są pożądane jak i szopy-papugi też juz potrafią zimować i radzić sobie w naszym klimacie.Po prostu nie zawsze wiadomo jaki to będzie miało wpływ na rodzime gatunki.w warszawskich łazienkach mandarynek naliczono juz ponad 100.pozdrawiam

   Usuń
  2. Kaczki i tak są znane z hybrydyzacji, więc obecność mandarynek raczej nie będzie miała dla nich znaczenia ;). Są gatunki obce dla polskiej fauny, które jednak spustoszenia nie sieją, albo nawet oprócz tego, że zwiewają z niewoli to pojawiają się także w naturalny sposób. Tak naprawdę mandarynek nie jest też dużo, stałe miejsce występowania mają w Łazienkach Królewskich i okolicach. Stamtąd się rozprzestrzeniają, ale najczęściej też tylko do parków.

   Inwazja papug w Polsce nie jest jeszcze przewidywana. Musiałoby być cieplej, ale na to się niekoniecznie zanosi ;).

   Usuń
 4. Ekstra obserwacje! Zawsze tyle gatunków ptaków! Ach, jak ja dawno nie byłam na ptakach! U mnie zimno, ponuro...

  OdpowiedzUsuń
 5. Boa tarde. desfrutar da observação das aves é maravilhoso, fotografar as mesmo são bons momentos, as fotos estão perfeitas.
  Continuação de boa semana,
  AG

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra robota - grzybki ciekawe bo nie często spotykane.

  OdpowiedzUsuń
 7. The seagulls are beautifully photographed. The wild ducks have beautiful mapped just like the swans. Nice that you have found a sticky mushroom coral :-)
  regards

  OdpowiedzUsuń