sobota, 9 czerwca 2018

Mixik z ostatnich dni:)

Dzieje się wiele w przyrodzie-czas lęgów na całego:)Będąc na "koplach" mogłam słuchać trzciniaków do woli a z fotkami to już gorzej bo jak się tylko przystanęło to chowały się w trzciny ale od czego ma się zoom:)
Potem poszłam pochodzić po okolicznym lesie a tam parka turkawek i wilgi-tą udało mi się uwiecznić choć tak byle jak a było sporo okazji by zrobić to lepiej tyle,że ptaki na "otwartym" terenie siadały tylko na chwilkę.
Ostatnio kolega pokazał fajne roślinki w naszych okolicach i dzięki jego namiarom i ja mogłam je podziwiać zwłaszcza,że to były pierwsze spotkania z tymi roślinami:) Podkolan białawy
Zaraza czerwonawa
Jednego popołudnia wybraliśmy się z tatą na ryby na krępną choć pogoda zapowiadała się burzowa(i taka była z przelotnym deszczem) ale mimo to udało mi się znaleźć stanowisko ramienicy póki co nie oznaczonej być może pospolita ale do tego znowu mikroskop potrzeba.Rzucając kotwiczką w wodną roślinność by oczyścić troszkę stanowisko-mozolnie przeglądałam każdą roślinę czy aby nie ma tam larw ważek,które wracały do wody.Nawet w takiej niewielkiej ilości roślin potrafił schować się rak i "byczek"-gatunki inwazyjne.
Za zmąconą wodą przypłynął któryś z chrząszczy wodnych a patrząc po "pancerzu" miał spotkanie z jakimś drapieżnikiem:)
Na stawach w kosorowicach na niewielkiej wysepce malutką kolonię założyły rybitwy rzeczne-obecnie karmią już młode a za towarzysza mają parkę sieweczek rzecznych i też mają 2 maluchy:)
Ostatnio też trochę filmików nagrywam i wreszcie założyłam swój kanał na youTube-wystarczy wejść na stronę i wyszukać moje imię i nazwisko.Narazie jest 3 filmiki ale postaram się na dniach dodać więcej.W każdym bądź razie jest filmik z wyspy rybitw-polecam obejrzeć. Kupiłam sobie jakiś czas temu nową zabawkę a jest nią fotopułapka-rewelacyjne urządzenie i jak powiesimy w odpowiednim miejscu to mamy świetne filmiki zwłaszcza z nocnego życia zwierząt-mam nadzieję,że długo się nią będę cieszyć,że nikt jej nie ukradnie.Jeden z filmików znajdziecie na moim kanale. A wczoraj rano wsiadłam na rower by sprawdzić co ciekawego słychać na łąkach a tam tylko 3 bociany białe-udało się odczytać jedną obrączkę,drugi ptak z obrączką był za daleko a nie chciało mi się czekać.
I fajne spotkanie sarny z koźlęciem wracająca z łąki do lasu(filmik na kanale)-nie było kiedy robić fotek tylko odrazu włączyłam nagrywanie:). Dalej to już szczakiel tam tylko 1 łabędź niemy.
Staw zarósł już grążelem żółtym i to chyba grzybień biały
A w lesie zaczyna kwitnąć jarzmianka.
A po zapachu udało mi się znaleźć sromotnika bezwstydnego-susza zrobiła swoje bo tak samo wyglądał świeższy okaz.

6 komentarzy:

 1. Dzisiaj rano wybrałam się na spacer, ale nie mam tak dobrego aparatu, a szkoda. Postanowiłam, że muszę sobie jakiś prosty kupić, który po prostu będzie mocno przybliżał :)
  pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne obserwacje. Ja ostatnio zachwycałem się storczykowatymi z Bieszczad (podkolan oczywiście też był) sporo ich tam, ale miejsce wymaga skrupulatnej ochrony i dobrze że BdPN wyznaczył i wybudował ścieżki.
  Nie wiedziałem ze pośród inwazyjnych także rak się znajduje.
  super że masz kanał na YT - zaraz Ci trzasnę subskrypcję.
  Zazwyczaj ściągam filmy na kartę i przeglądam w pracy, wiec nie obrażaj się jeśli ujdą bez komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 3. skucha :( nie udało mi się znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wpisz Monika Pastrykiewicz musi się wyświetlić bo ja tak też wpisuję:).

   Usuń
 4. Pierwszy pan ptak ma imponującą czuprynę ! :D Ale śliczne wszystkie ptaki :)

  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie... Pięknie zapozowała Ci ta wilga. Podziwiam także Twoją wiedzę o troszkę mniej znanych dla laika (z nazw chociażby) elementach przyrody - grzybach, bezkręgowcach czy roślinach. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń