sobota, 8 czerwca 2019

Roślinny przegląd i mixik

Dzisiaj będzie taki roślinny przegląd ciekawych roślin z mojej okolicy-staram się co roku sprawdzać jak się mają i w razie jakiś nieprawidłowości reagować.Tak jak w przypadku szafirka miękkolistnego-co roku za wcześnie go kosili w zasadzie niepotrzebnie bo ta strona rowu nie zasłania widoczności dla kierowców.Od zeszłego roku udało się by tego odcinka nie kosili-jest szansa,że za jakiś czas będzie jego więcej:)
Podkolan biały niestety chyba w tym roku nie będzie kwitł bo jak go odwiedziła ostatnio były tylko liście.
Co prawda to nie rzadka roślina ale udało mi się spotkać szałwię łąkową albinosy-muszę zebrać kilka nasion i wysiać w ogródku:)
Gnieźniki też słabiej się pokazały niż w poprzednim roku.
Jest i wełnianka szerokolistna-słabiej wyrosła z powodu suszy ale i tak ładnie się prezentuje-ciekawe czy w tym roku będzie kruszczyk błotny czy znowu skoszą w czasie kiedy już prawie by kwitł....
A dzisiaj trafiłam na dziki mak też albinos-fajnie wygląda-też zbiorę nasiona jak będę w tej okolicy.
W zeszłą niedzielę miała okazję popływać po odrze łodzią należącą do społecznej straży rybackiej-od mariny w Krapkowicach aż za Metalchem.Fajnie było oglądać wszystko z środka rzeki .Przy śluzie siedziała para rybitw rzecznych i para białoczelnych-nie częsty widok poza przelotami.
I jeszcze ptaki z okolicy ortolan,trzciniak,kwiczoł i z futra sarna.
A z ciekawych i pierwszy raz widzianych chrząszczy trafił się ciołek matowy.

2 komentarze:

  1. Wspaniałe okazy spotkałaś, oby takich na Twojej drodze jak najwięcej! ;) Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zwykle na bogato i na ciekawie! Albinotycznej szałwi jeszcze nie widziałem, maka miałem, nawet myślałem ze się pojawi na drugi rok, ale widać geny się inaczej ułozyły..

    OdpowiedzUsuń