niedziela, 8 grudnia 2019

Kamionka Bolko i mix

W zeszłym tygodniu odwiedziłam razem z rodzicami kamionkę bolko,ptaków niewiele ale za to ciekawe.Udało sie spotkać gągoły,czernice,krzyżówki,łyski,perkozy dwuczube i rzadko widywane perkozy rogate.
Na sąsiadujących ogródkach działkowych buszowały kwiczoły i rodzynek w postaci szpaka:)Nie zebrane winogrona są dla nich łakomym kąskiem:)
I nie tylko dla nich bo za chwilę zrobiło się gwarno bo pokazały się sikory,grubodzioby,raniuszki,rudzik,kowaliki,dzięcioły. Potem podjechaliśmy na stawy w kosorowicach a tam ptasi standart.
Jak już zwiedzać to jeszcze zahaczyliśmy o kamień śląski a tam na stawie mandarynki(gatunek inwazyjny) i kaczki krzyżówki(sołtysy) zarówno jedne jak i drugie co roku wychowują tu młode,które lecą w świat,nie wiem gdzie podziały się karolinki-pewnie też już gdzieś w terenie...
Wczoraj pojechałam z tatą na ryby na odrę pod Chorulę.Oczywiście ja poszłam najpierw do parku-są tam fajne platany.
Za wałem są takie zadrzewienia(krzaki,niewielkie drzewa przeplatane okazałymi dębami) i niestety pojawiły się cyferki co oznacza wycinkę:(na środku pola też sporo oznaczonych-nie rozumiem tyle lat tak tu było a nagle rolnikowi to przeszkadza,ciekawe,że nikomu nie przeszkadza jak czerpie wodę z odry do podlewania selerów duzymi pompami(ciekawe czy ma pozwolenie)muszę w przyszłym roku zrobić fotę pomp.
W odrze niezliczone ilości racicznic-oklejone powalone drzewa,kamienie.
A na podwórku od jakiegoś czasu rządzi krogulec,raz udało się upolować sikorę bogatkę a tak to się przygląda co lata.Potrafi siedzieć przez 2h i tylko boi się innego krogulca który ją atakuje Ptaki już się przyzwyczaiły i spokojnie jedzą-zawsze jeden pilnuje i obserwuje reakcję krogulca.Ostatnio tak rodzice wciągnęli się w obserwowanie jej,że o mało by nie było obiadu na czas hahaha.
A dzisiaj podczas objazdówki wokół kamieniołomów dominowała drobnica czyli trznadle,makolagwy i mazurki.Z większych spotkany srokosz.

6 komentarzy:

 1. Ja urządziłem sobie dwa spływy Dunajcem. Kaczki ale tylko krzyżówki, zimorodki, jedna czapla siwa, cztery łabędzie (dwa dorosłe, dwa podloty), łyski, od cholery kormoranów i rybitw (te mewy z czarnymi twarzami - zawsze mam problem żeby je poprawnie nazwać), sikory, raniuszki, błotniak - ale bez zdjęć, bo musiałem cały czas walczyć z nurtem.
  A propos, zauważyłeś jedną rzecz - ptaki uciekają OD potencjalnego zagrożenia będącego na brzegu i W KIERUNKU potencjalnego zagrożenia płynącego z nurtem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz pewnie na myśli śmieszki.Taki jest kierunek ucieczki.Jak liczę ptaki zimą to też tak uciekają.

   Usuń
  2. O włąsnie! Śmieszki.

   Usuń
 2. Jak zwykle u Ciebie wspaniałe fotograficzne łowy, cudne ujęcia, zwłaszcza mandarynek, jedne z piękniejszych ptaków. Pozdrawiam świątecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! this is Amazing! Do you know your hidden name meaning ? Click here to find your hidden name meaning

  OdpowiedzUsuń