poniedziałek, 25 lipca 2016

Dzierżno,kamionka,kople,las

Trochę zaległe obserwacje i wpis a to wszystko przez słabo działający internet ostatnio:( Odwiedziliśmy zbiornik na Dzierżnie a tam ok 120 gęgaw,sieweczka rzeczna,samotnik,kilka dużych mew,krzyżówki,kilka zauszników i sporo czernic-jednak pogoda zaczęła się psuć i szybko się z tego miejsca zabraliśmy.
W tygodniu odwiedziłam stare torowisko,którym kiedyś jeździły pociągi tzw kozy do Gogolina.Miejsce to pięknie zagospodarowała przyroda przyozdabiając kwiatami różnych gatunków od tych lubiących wilgotne tereny do suchych.Na takim kwiatku można było spotkać Lśniak szmaragdek (Adscita statices)
I gąsienicę Proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae)
W czwartek pojechaliśmy do Opola a w drodze powrotnej zahaczyliśmy o kamionkę-widać sztuczna wyspa zdała egzamin i ptaki chętnie ją zasiedliły:)
wokół kamionki pozostałości chyba po ogródkach działkowych bo mozna spotkać wiele owocowych drzew jak i winogron-są też gatunki nie pożądane ale co zrobić:(.Kolejne miejsce odwiedzone tego dnia to staw "kople" w Choruli- sprawdzaliśmy jak się mają łabędzie ale ich nie było ani na jednym ani na drugim stawie-a wędkarze mówili,że też ich od tygodnia nie widzieli.Latały za to ważki na foto Szafranka czerwona Crocothemis erythraea i Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Obchodząc staw spotkamy rośliny takie jak:Wilżyna bezbronna (Ononis arvensis L.)
Wyżpin jagodowy (Silene baccifera (L.) Roth)
Czy pospolity krwiściąg lekarski(Sanguisorba officinalis L.)
W porcie w Choruli latały zimorodki i pływał samotny łabędź niemy,sieweczek nie widziałam.
Samotne drzewo poniosło porażkę w spotkaniu z silnym wiatrem:(
W ogrodzie pięknie kwitną mieczyki-siostra cały czas im tłumaczyła,że jak nie zakwitną to wylatują i co? kwitnie ponad 30 :)na róże też nakrzyczała i teraz co chwila puszcza nowe pąki:)
Ostatnio na domek dla owadów dałam trochę miodu-jakież było moje zaskoczenie gdy na daszku siedziało ok 30 pszczół:)teraz chętnie buszują po ogrodzie zapylając warzywa i kwiaty:)
W tym sezonie udało mi się znaleźć pierwsze kanie:)
A chodząc znalazłam butelkę po wódce a w niej sporo chrząszczy-nie tak powinny kończyć swe życie-mają wiele do zrobienia w leśnym świecie a nie ginąć w butelkach czy puszkach:(Teraz też podczas żniw przyszedł czas na zbieranie sznurków zostawianych na polach przez rolników-jest to zagrożenie dla ptaków(bocianów i nie tylko) bo chętnie znoszą je jako materiał do gniazd co potem kończy się źle dla maluchów.Także pamiętajcie idziecie na spacer zbierajcie sznurki.
wczoraj byłam na fotkach przy kałuży ale kiepsko wyszły foty,więc nie ma czym się chwalić:(Za to można było zobaczyć kozy,które buszowały przy leśniczówce:)Czemu by nie można było wykorzystywać ich na nieużytkach jako naturalne kosiarki:)
A dzisiaj w Krępnej na stawie przy drodze bocian czarny-widywany juz od długiego czasu w tym miejscu jak i na stawach przy odrze.

9 komentarzy:

 1. szkoda tego pięknego dęba przy porcie w Choruli - jak już takie drzewa padają to rzeczywiście coś złego z pogodą nam się dzieje :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te bliżej portu też dostały w d...i trochę gałęzi spadło:(sucho i to osłabia drzewa:(

   Usuń
 2. Pięknie kwitną Ci mieczyki, u mnie jakoś nadal w liściach... mam nadzieję, że jeszcze zakwitną. Kozy rzeczywiście idealnie nadają się na nieużytki ale co ze zwierzątkami tam żyjącymi i lubiącymi te pięknie porośnięte dziko kwiaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)Jeśli chodzi o kozy to byłoby z nich właśnie więcej pożytku bo teraz zamiast kwietnej łąki sucha trawa-szarańczaków sporo ale innych owadów już nie bo brak kwiatów:(a kozy może by to zmieniły bo wtedy kwiaty miałyby szansę na wzrost.pozdrawiam

   Usuń
 3. Super obserwacja bociana czarnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki:)Trzyma się jednego stawu-dzisiaj też był.pozdrawiam

   Usuń
 4. Bardzo mi się podoba drugie i 2 ostatnie zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. The copper green butterfly in picture 2 is fantastic!
  A beautiful and variable blog with dragonflies and even a kingfisher.
  Flowers insects and animals. Really nice to see.
  The black stork is a real winner!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ masz bogate tereny, ostatnio sporo na rowerze przemieszczam się obok miejsc gdzie teoretycznie powiny być ptaki wodne, ale kończy się na pojedynczych sztukach.

  OdpowiedzUsuń