czwartek, 7 lipca 2016

W pogoni za roślinami,owadami

Dzisiaj znowu Was pomęczę fotkami roślin z moich okolic.Wczoraj skoczyłam na teren kopalni choć pierwotnie plany były na teren kamieniołomu.Jednak dobrze zrobiłam bo trochę się zobaczyło:).Przy drodze dojazdowej sporo motyli w tym rusałka malinowiec(Argynnis paphia).
Dotarłam do rozlewiska choć i tym razem było mniejsze niż poprzednio i ważek jakby mniej:(Ale ładnie siadła Lecicha pospolita(Orthetrum cancellatum)
I Lecicha mała(Orthetrum coerulescens)
Potem idąc dalej "coś" przede mną uciekało to szarańczak Przewężek błękitny (Sphingonotus caerulans)
Zaczęłam dokładniej przeglądać brzegi rozlewiska i znalazłam Napierśnik torfowiskowy (Stethophyma grossum) co oznacza,że i w tym roku tu jest ale mniej liczny niż w zeszłym.
Podjechałam na drugi staw a po drodze spotkany przetacznik kłosowy(Veronica spicata L.)
Na drugim stawie nie wiele się działo,więc ruszyłam w stronę wyjazdu gdy zatrzymałam się by zobaczyć co ciekawego rośnie wzdłuż drogi natrafiłam na Piestrzycę kędzierzawą (Helvella crispa (Scop.)
A przy kałużach sporo motyli jak bielinki,malinowce,kratkowce,ceiki czy admirały i karłątki.
Już u góry przy leśnej drodze kwitnie Werbena pospolita(Verbena officinalis)
Objechałam jeszcze wokół działek czy aby czegoś ciekawego nie wyrzucili ale była tylko szałwia okręgowa przy której roiło się od pszczół i trzmieli i mięta.
W innym dniu zrobiłam sobie objazdówkę rowerkiem i tak trafiłam na ładne skupisko Łączenia baldaszkowego(Butomus umbellatus L.)tylko w jednym miejscu naliczyłam 50 okazów.
Odwiedziłam stanowisko Jaskra wielkiego(Ranunculus lingua L.)-niestety po jesiennym czyszczeniu rowu zostało tylko 6 okazów:(jeśli w tym roku powtórzą czynność pewnie zniknie z naszego regionu:(
A teraz najlepsze znaleziska jak choćby kruszczyk błotny(Epipactis palustris (L.) Crantz)-rzadka roślina ze względu na osuszanie podmokłych terenów,u nas wykazywana ale dawno w tym miejscu nie potwierdzana:)tym bardziej cieszy fakt,że naliczyłam ponad 50 okazów:)
A wśród nich kwitł goździk pyszny(Dianthus superbus L.)-choć tylko 2 okazy ale może jeszcze coś więcej się pokaże.Był jeszcze jeden przekwitnięty storczyk na 90% kukułka krwista.
Tak oto dobrnęliśmy do końca roślinnych wypraw:)Za chwilę relacja z innego miejsca bardziej ptasia choć roślinki się pojawią:).

2 komentarze:

 1. Brawo
  Lecicha mała to zdaje się też nieczęsto spotykany gatunek, chyba proszą o zgłaszanie obserwacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zgłasza się obserwacje i tak też robię:)pozdrawiam

   Usuń