poniedziałek, 18 marca 2019

Czas coś napisać....

Ostatnio mało bywam gdzieś dalej w terenie co skutkuje brakiem fot do pokazania a jeszcze pogoda taka wietrzna,że trudno się rowerem jeździ-chyba czas poważnie pomyśleć nad rowerem spalinowym choć nie eko to lepszy niż elektryczny bo lżejszy i byłby wspomagaczem na długie trasy w drodze powrotnej:). Pomysł z fotopułapkami był jak najbardziej trafiony,dzięki nim dowiaduję się dużo więcej o życiu zwierząt(choć to tylko migawki w tym samym miejscu) ale zachowania są jak najbardziej naturalne.W miejscu gdzie mam kamerki jest kilka saren(koziołki,kozy i koźlęta z zeszłego roku). Dużo czasu spędzają przy lizawce zarówno rano jak i popołudniu,nocami zające też chętnie odwiedzają to miejsce.Co ciekawe tylko raz były dziki a jelenie wogóle do tej pory nie skorzystały z tego miejsca.Marzec to czas usamodzielniania się zeszłorocznych koźląt-doskonale widać to na filmikach gdzie koza odgania młodą-a ta jest strasznie niespokojna jakby miała adhd.Co jeszcze udało się zaobserwować ano to,że teraz najwięcej taki "młodziaków" ginie pod kołami samochodów-tylko w ostatnich 3 tygodniach miałam takie 3 przypadki praktycznie na tej samej trasie(foto mam nadzieję,że nikogo nie zrazi).
W niektórych miejscach gdzie wieszam kamerkę to w ciągu 3 nocy uda się nagrać sporo futra lisy,borsuki,dziki,sarny,jelenie a zachowanie wygląda jakby to miejsce było pocztą gdzie zostawia się informacje:). Wiosna już dużymi krokami weszła w nasze okolice-pierwsza kląskawka,kulczyki rozweselają swoim śpiewem.
Ale także w świecie roślin gdzie miejsca nasłonecznione pokazują się nowalijki jak lepiężnik różowy,zawilec,podbiał,złoć i inne.
Pokazały się też czarki.
Wczoraj była ładna przejrzystość to było widać góry w czechach:)

2 komentarze:

  1. Zawsze żal mi potrąconych zwierząt, jeszcze jak zginie na miejscu , ale jak się męczy i umiera długo, to już masakra.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie też żal, jakoś powinno się bardziej zabezpieczyć lasy przed samochodami.

    OdpowiedzUsuń