środa, 18 września 2019

Turawa i okolice

Tak jak obiecywałam wpisik w środku tygodnia:)Miałam okazję być 2 dni pod rząd na zbiorniku turawskim.Jednego dnia było zimno,że wytrzymaliśmy tak trochę ponad 2h.choć ja bym mogła siedzieć tam dłużej:)Tego dnia był kamusznik(filmik na kanale yt),biegusy zmienne,czajki,mewy duże,gęś nadal obecna.
Okazja do odwiedzenia ponownie zbiornika była następnego dnia tym razem z kolegą.Pogoda była lepsza choć było pochmurno.Za to ptasio dużo lepiej bo oprócz kamusznika i biegusów zmiennych pokazał się brodźce śniade,biegus rdzawy,czapla nadobna i kilka innych siewek,był rybołów.
A te okolice to oczywiście kamieniołom,który miał być użytkiem ekologicznym ale nasi włodarze wyniuchali kasę i postanowili zrobić coś takiego http://gogolin.pl/12441/dofinansowanie-na-centrum-bioroznorodnosci.html niestety będzie się to wiązać z asfaltowanie a co za tym idzie niszczeniem terenu,do tego paleniska,altana=śmieci.Nie mówię by nic nie robić ale do tej pory tym co chcieli odwiedzić kamieniołom obecna wersja lepiej pasuje niż ta urzędnicza.To ma być ochrona a nie dewastacja.
Ostatnio udało mi się sfocić rzadki gatunek pluskwiaka- Spilostethus saxatilis,
A z okolic kamieniołomu 2 siwoszki błękitne i jakaś parka muszek:)

6 komentarzy:

 1. Uuu Takie miejsca powinny być totalnie chronione. No a jak już coś robić, to tak, by natura nie cierpiała, bo i tak już cierpi za mocno z powodu głupoty ludzkiej. Wiesz, zobaczyłam wczoraj kilka wyciętych drzew przed blokiem naprzeciwko mojego. Ja wpadłam w szał, myślałam, że się popłaczę. Od jakiegoś czasu moja więź z naturę jest jeszcze silniejsza. Piszę to do Ciebie, bo Ty zrozumiesz. Lubię Twoje posty, patrzeć, co tam odkrywasz. Kojarzysz mi się z Jonna Jinton. :)

  Pozdrawiam serdecznie. <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne kadry Moniko, taki obszar powinno się chronić, a nie asfaltować... Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Święta prawda z tym "centrum bioróżnorodności", nazwa szumna ale niczym "ostoje zwierzyny", stanowią de facto coś biegunowo odmiennego.

  OdpowiedzUsuń
 4. O jakie piękne okolice. Uwielbiam takie zdjęcia. Aż miło popatrzeć. Ja także kocham obserwować przyrodę i fotografować. Cudowna przyroda!!! Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń