środa, 5 maja 2021

rezerwat łężczok i wielkąt

 24.04 odwiedziliśmy rezerwat-dawno tam nie byliśmy a pandemia nie ułatwia możliwości przemieszczania się. Pojechaliśmy wcześnie rano zanim ludzie wypełzną z domów na spacer. Na parkingu pusto tylko 2 kampery. Rozwrzeszczane śmieszki było już słychać z parkingu:)Ptaków było sporo choć liczebnościowo nie aż tak nie licząc śmieszek.Pierwsze foty to gęgawy i fajne obserwacje głowienek tokujących.

gęgawy i głowienka

Sporo było też hełmiatek ale dość daleko się trzymały.

hełmiatka

Poszliśmy na wieże widokową i dostrzegłam gęgawy z młodymi,było kilka par z maluchami w róznej wielkości..

gęgawy i maluchy

W zadrzewieniu rozbrzmiewał śpiew muchołówki białoszyjej nie jedynej w tej okolicy.

muchołówka białoszyja
Nacieszyliśmy się widokiem ptaków w tej części i powoli ruszyliśmy spowrotem by iść na kolejne stawy.Po drodze na wyspie siedziała gęsiówka egipska-gatunek inwazyjny i coraz częstszy nad naszymi zbiornikami.
gęgawa i gęsiówka egipska

Sporo było pospolitych ptaków jak perkoz dwuczuby, czernice czy łabędzie nieme.
perkoz dwuczuby

Zawsze jak tam jesteśmy to czekamy na spotkanie z wiewiórkami to taki "gatunek"który musi być zaliczony w tym miejscu:)I tym razem nie zawiodły choć strasznie ruchliwe były a i przystawały zazwyczaj pod słońce.


Kolejnym gatunkiem hodowlanym ,który tam spotkaliśmy była gęś łabędzionosa pewnie gdzieś z gospodarstwa się tu zawieruszyła,są też krzyżówki prawie czarne to tez drób hodowlany.
gęś łabędzionosa

Pojechaiśmy na wielokąt ale tam szału nie było stawy napełnione fuul więc siewkowe gdzieś na poldery wywiało.z ciekawszych sporo płaskonosów było i gęgawa,która podpadła łabędziowi bo ją ganiał po stawie.


Przy drodze siedział psiak kundelek ale nie wiem czy wyrzucony tu czy moze gdześ z pobliskiego domu tu przydreptał.W sumie bardziej to pierwsze:(smutne to,ze ludzie tak traktuja zwierzeta :(

5 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia.
  Co z tym psiakiem? Zawiadomiliście kogoś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bo po podobnych sytuacjach choć trudna decyzja ale odpuscilam interwencjie.tym bardziej że w innym województwie to trudno potem cokolwiek wytłumaczyć.a niestety instytucje w weekendy nie funkcjonują sprawnie i nieraz godzinami trzeba czekać na kogokolwiek.

   Usuń
 2. Szkoda że nie dodałaś zdjęć z widokiem na rezerwat, ale ptaszyska też ładne. Siwa wiewiórka super ;-)))) Robisz wspaniałe wyprawy, widać, jak to lubisz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj postaram się zmontować filmik z rezerwatu.troche chaotyczny ale pokaże rezerwat jak wygląda.w lewym górnym rogu jest link do filmików na yt.lub w wyszukiwarce wpisać moje imię i nazwisko.pozdrawiam

   Usuń