sobota, 18 lipca 2015

Krepna,szczakiel

W tygodniu odwiedziliśmy stawy w Krępnej w zasadzie chodziło głównie o jedno miejsce gdzie czasem można znalezć fajne rośliny ogrodowe wyrzucane przez ludzi:)ale jakoś tak wyszło,że zrobiliśmy kółeczko kończąc w tym samym miejscu czyli przy cmentarzu w Obrowcu. I tak pierwszy pod aparat nawinął się obrowiecki bociek,który koło kościoła ma gniazdo.Fajnie udało się odczytać obrączkę-żeby tak wszystkie blisko były:)
Idąc dalej nad brzegiem rowu rosła wiązówka błotna(Filipendula ulmaria)
Dalej do kukurydzy przytulił się mlecz polny(Sonchus arvensis L.)
A do rośliny przydrożne starał się połączyć wyżpin jagodowy(Silene baccifera (L.) Roth)
dotarliśmy do stawów tam 4 czaple siwe,2 pary perkozów dwuczubych z młodymi na dwóch stawach,łabędzi nie widzieliśmy a tato dzisiaj mówił,że rano latał ślepowron ale bez foto bo aparat mu zawilgotniał(czas na nowy bo swoich wędkarskich rekordów nie będzie miał jak uwieczniać.) Trafiła się rutewka wąskolistna(Thalictrum lucidum)
A tak chciałabym by wyglądał mój raj na ziemi oczywiście do tego domek ale takie łąki,pola bez domów w pobliżu......
A nad brzegiem rowu kwitnie kozłek lekarski(ten co pokazywałam jakiś czas temu okazał się być kozłkiem ale bzowym)
A dzisiaj miały być czechy ewentualnie płaskowyż ale skończyło się na szczaklu:(Poranek przywitał nas deszczem i burzą więc sobie odpuściliśmy wyjazd. A na szczaklu ładnie kwitnie gozdzik pyszny(Dianthus superbus L.)
Coś jeszcze ładnie pachniało tak słodkawo ale wąchałam wszystkie rośliny w pobliżu i żadna to nie była. A po drodze na szczakla latolistek cytrynek i gniazdo os w ziemi-na szczęście nie wdepnęłam w nie:)
Może jutro się uda wyskoczyc na płaskowyż.....

10 komentarzy:

 1. Piękne miejsce wybrałaś dla swojego domku. Przyroda wokół i spokój. Teraz jednak też miałaś piękny spacer i wiele do podziwiania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to tylko takie marzenie o takim miejscu a foto by zobrazować jakby mogło wyglądać:)o tak sporo roślin można znalesć ciekawych bo jakoś ptaków mało:(pozdrawiam

   Usuń
 2. Sporo tych os ale nie lubię bardzo tych stworzeń:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporadycznie spotykam takie gniazda w ziemi,trzmieli też takie gniazdo znalazłam.E tam jak im się nie przeszkadza to nie atakują ludzi:)pozdrawiam

   Usuń
 3. Piękny krajobraz pokazałaś - wyobrażam sobie jaka tam musi być cisza i jakie niesamowite odgłosy przyrody... Szkoda, że obok mnie nie ma miejsca, w którym ludzie wyrzucają rośliny ogrodowe, na pewno znalazłaby się dla nich przestrzeń w moim ogrodzie. Pozdrawiam wakacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak to miejsce fajne ale to tylko marzenie o takim miejscu by tak mieszkać:)u nas dużo roślin można znalezć przy ogórkach działkowych a trafiają się naprawdę fajne rośliny-ostatnio żuraweczka,trzykrotka,nachyłki,słoneczniczki,malwy,liliowce,orliki i wiele innych:)pozdrawiam

   Usuń
 4. Napisz kiedyś coś o tym boćku :-) Fajnie Ci się trafił :-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ok na razie tyle wiem,że zaobrączkowany przez lokalnego obrączkarza :)pozdrawiam

   Usuń
 5. Zazdroszczę zdolności identyfikacji gatunków. Ja na przykład owady rozpoznaję tylko dwa rodzaje: jedne gryzą, drugie nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne rośliny. Ja zamierzam u siebie w ogrodzie coś nowego na wiosnę zasadzić. W sklepie https://iglaco.com znalazłam już wiele fajnych roślin ozdobnych

  OdpowiedzUsuń