niedziela, 26 czerwca 2016

Turawa i objazdówka

Wczoraj z racji tego,że siostra miała wolne udało mi się namówić ją na wypad nad zbiornik turawski,wszak trza było przewietrzyć lunetę bo ostatnio tylko wypady rowerowe z lornetką.Pojechaliśmy najpierw od strony Jedlic tam jaskółki oknówki zbierały materiał do budowy gniazd pod mostem.
I kaczkę z młodymi.
Widoczek na zbiornik z piaszczystym brzegiem
Były jeszcze łyski z młodymi i sieweczka rzeczna.Spotkaliśmy kolegę Jurka pogadaliśmy i wróciliśmy do auta by pojechać od drugiej strony.A nieopodal auta na kwiatkach siedziały sobie Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae)
I ważka któraś z szablaków.
Jadąc wzdłuż rowu zauważyłam kwitnące kwiatuszki w wodzie to jaskier wodny (Ranunculus aquatilis L.)-jak dobrze oznaczyłam:)
Zajechaliśmy od strony Szczedrzyka i idąc wałem obserwowaliśmy ptaki-jakoś tak zaczęły pojawiać się chmury...wróżące zmianę pogody.
Po drodze parka czernic(Aythya fuligula)
Lęgowe kormorany.
Potem nadpłynęli kajakarze głośno oznajmiając swoją obecność płosząc całe towarzystwo:( Udało się uwiecznić rybitwę białowąsą polująca nad wodą.
Łabędzie z młodymi przeganiane przez innego osobnika.
Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata)
było sporo łysek,perkozy dwuczube z młodymi,krakwy,krzyżówki,młode nurogęsi,śmieszki,czaple,rybitwy białowąse i czarne,kormorany,krwawodziób słyszany.Nagle zobaczyliśmy jak w naszą stronę nadciąga ciemna chmura i pojawiły się pioruny a do auta daleko,więc szybkim tempem ruszyliśmy ale oczywiście po drodze coś się trafiło do focenia jak początki żniw:)
Czy już w pobliżu auta jaskółki dymówki zbierające "coś" z asfaltu:)
I jak już jechaliśmy to lunęło i tak prawie do samego domu.W sumie długo nie byliśmy bo ok 3 godzin bo znowu nas pogoda wygoniła:( A pod wieczorkiem rodzice zaproponowali wypad na staw "kople" i do portu-czemu nie bynajmniej zobaczę jak urosły maluchy:)
młody odmiany "polskiej"
była też para bączków,kokoszka z co najmniej 6 młodymi,turkawka,trzciniaki karmiące młode.Potem kierunek do portu a tam parka sieweczek z 2 maluszkami-małe toto,że na łyżce stołowej by się zmieściło a na kamienistym terenie nie do zobaczenia:)Marna fotka z 56x zoom bo nie chciałam podchodzić i przeszkadzać bo to nie etyczne:)
znajdź malucha sieweczki:)
A na "golcie" łabędzie małe bo mają ok 10-12dni i są też małe kaczuszki krzyżówki.A kokoszka miała 7młodych ale zostało już 3-sum ma co jeść:(druga para miała 3 ale jej nie widać,były też małe łyski ale też stały się przekąskom dla suma:(Należałoby się pozbyć tego gatunku ryby z wód stojących bo nie dość,że trzebią mniejsze ryby to jeszcze chętnie pożywiają się ptakami-łabędzie małe też próbował łapnąć ale stary zaczął uderzać w wodę skrzydłami i się udało ocalić.
Odwiedziłam tez las górażdżański w okolicy starej świniarni martwy krętogłów-miał spotkanie z linią wysokiego napięcia,martwa sarna a raczej jej resztki:(A z reszty ptaków to gąsiorki wychowują młode.
Ładnie kwitnie czosnek winnicowy i mydlnica lekarska-ta wabi swym zapachem nocne motyle.
I z cyklu głupota rządzi to czyszczenie terenów pod linią wysokiego napięcia w okresie lęgowym ptaków jakby nie można tego zrobić od września do marca?tak wyglądało czyli wiele niskich drzewek i pewnie kilka gniazd by się znalazło.
A tak wygląda:(mogliby chociaż jeszcze śmieci wyzbierać zanim znowu zarośnie...

6 komentarzy:

 1. An interesting area to be sure containing a wide variety of wildlife. Looks like exactly the kind of place I would love to visit.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you.perhaps there will be an ornithological camp this year on Turawie.I invite you:)

   Usuń
 2. Taką samą uwagę na durniów wykonujących prace "regulacyjne" zwróciłem wczoraj żonie. Tak jak by nie można było zakrzewienia usuwać w grudniu i styczniu (nawet lepiej, bo owady robotnikom nie przeszkadzają i w czasie przymrozków błoto mniejsze)... ale decydent ne jest od myślenia!
  Czerwończyk przepyszny.

  OdpowiedzUsuń
 3. I see beautiful nature with butterflies, dragonfly and beautiful ponds with ducks. Also the wing of flowers are great to see. My heart melts at the sight of the little swans :-)
  The common tern you have to photograph beautiful. I enjoyed your photos.

  OdpowiedzUsuń
 4. Boa tarde, maravilhosa selecção de fotos da bela natureza, mostra a beleza do locar para ser desfrutado.
  Bom fim de semana,
  AG

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia łabędzi, motylka i ważki. Super! :)

  OdpowiedzUsuń