poniedziałek, 13 czerwca 2016

Z okolicy:)

Będzie dużo zdjęć:)W sobotę znowu zrobiłam sobie objazdówkę rowerkiem na Krępną pogoda taka sobie liczyłam na ważki ale było za chłodno i wszystkie się pochowały.Objechałam staw "pod odrą" a tam schyliłam się po puszkę po piwie okazało się,że pod nią gniazdo zrobiła sobie jaszczurka:)
I niestety musiałam położyć ja na miejsce-widocznie metal się nagrzewa dając idealne warunki dla gada zwłaszcza,że nosi w sobie jajeczka:)Na kolejnym stawie samotna głowienka przy gnieździe perkoza dwuczubego.Jakaś taka ospała była.
Para łabędzi latała z stawu na staw w tym sezonie odpuściły sobie lęgi więc maja sporo czasu na "podróże" po odrze:)
W drodze powrotnej zajechałam na dzikie wysypisko-zniknęły metalowe odpady-reszta została.Kwitnie tam dziewanna pospolita(Verbascum nigrum L.) a na niej żerowała gąsienica Kapturnica dziewannówka (Cucullia verbasci)
Dalej zobaczymy nieużytek gdzie rośnie inna odmiana dziewanny,wyka ptasia,maki,bławatki i wiele innych-idealne miejsce dla owadów zapylających a było ich tam sporo:)
Przy cmentarzu w Obrowcu znajdziemy kąkola polnego-sporo okazów-widać aż tak chemii nie ładują na to pole:)
A przy kościele widać już małe bociany:)
Bliżej wygody wjechałam w boczną drogę chciałam skrócić sobie droge przez łąki ale zarośnięte,więc się nie pchałam przeszłam tylko jedną i druga stronę zarośli w poszukiwaniu motyli i trafiły się Lomographa bimaculata i Macaria notata
I mrówka pijąca wodę:)
Jakoś niektóre rośliny w tym roku nie rosną zbyt wysokie,mimo,że zazwyczaj są okazałe.Na foto nostrzyk żółty zazwyczaj ma ok metra a nawet więcej a tu miniaturka:)
W niedzielny poranek jak wstałam za płotem buszował zając:)
Odwiedziliśmy las w Munie zobaczyć czy są jagody-były ale jak weszliśmy trochę nazbierać to co chwilę ściągaliśmy kleszcze z rąk lub spodni-stwierdziliśmy,że nie ma sensu się narażać i poszliśmy pochodzić ale po ścieżkach.Przy końcu tabliczka ścinka drzew-smutne było patrzeć na tak potężne dęby z dziuplami-pewnie jeszcze niedawno ktoś w nich mieszkał i wychowywał młode:(Pnie też "płakały"zalewając się sokami.Kto zezwala na wycinkę drzew w okresie lęgowym?przecież ptaki nie mają mapy gdzie nie zakładać gniazd bo będzie wycinka!
Róża z mojego ogródka
Popołudniu skoczyłam do lasu-trudno było przejść przez jezdnię bo akurat wszyscy wracali z Kamienia śl. ale jakoś się udało:)Na początku trafiła się Cybosia mesomella
Potem "stado" żuków obrabiało g...o-tym powinny się zajmować w lesie zamiast ginąć w puszkach po piwie czy na nęciskach myśliwskich wabione zapachem smrodu:(
Na prześwicie masakra piła-owszem jest to potrzebne ale powinni to zabrać bo niszczą roślinność i tak coraz uboższą bo już trudno spotkać rośliny baldaszkowe,które tu rosły i zwabiały "tabuny" różnorakich owadów:(Po prawej stronie zostały już tylko zewnętrzny szpaler drzew a reszta wycięta:(
trafiła się osa średnia:)
Jeden jedyny(a było ich wiele) dzwonek brzoskwiniolistny
I wazka płaskobrzucha samica:)
nieużytki to takie fajne miejsca dla chwastów,które tak często są tępione na polach uprawnych a mnogość roślin tam występujących jest ogromna-tu mamy pokazane 2 pola po zeszłorocznej kukurydzy-z dobrodziejstw korzystają owady a jak tego nie przeorają to w zimie będzie jadłodajnia dla ptaków.
Na takim małym nieużytku rośnie kilka żmijowców zwyczajnych a wśród nich odmieńce w takim ładnym kolorze:)
A na innym pajak Thomisus onustus upolował pszczołę:)
a dzisiaj chwila w okolicy A4(szwajs)-tam jak zwykle czeremchę opanowały gąsienice namiotnika czeremszaczka:)to zielone przed krzewami to bez hebda-w zeszłym roku wycięty w tym się rozrósł a go znowu opanowały jakieś rosliniarki:)
w okolicy znajdziemy też tojeść rozesłaną.
I motylek nazwę podam później bo muszę się mu dokładniej przyjrzeć:)Do domu wróciłam z gołębiem pocztowym,którego znalazłam w rowie w trawie był głodny-dostał jeść i pić i po godzinie obrał kierunek na dom czyli Łódź:)

5 komentarzy:

 1. Jak zwykle nie sposób się u Ciebie nudzić - ogromne bogactwo prezentujesz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mrówka pijąca wodę rewelacyjna :) Masz oko by wypatrzeć to wszystko co pokazujesz na zdjęciach, u mnie nie ma motyli.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach!... :))))) Lecie trwaj i zimo nie nadchodź :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bom domingo, maravilhosa selecção de fotos da perfeita e bela natureza.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 5. Beautiful. The fields emt wild flowers are fantastic to watch. The colors and makes everything together so friendly. Many animals including beautiful butterflies, dragonfly and insects. I love these pictures.

  OdpowiedzUsuń