czwartek, 9 czerwca 2016

W pogoni za owadami

Ostatnio próbuję cosik znaleźć z owadów na "moim" terenie ale jakoś pustawo,sporadycznie coś przypadkiem trafi przed obiektyw jak ta gąsienica początkowo wyglądająca jak zwinięty suchy liść-wracałam z kopalni i przeglądałam drzewa i kwiaty i ja wypatrzyłam to Notodonta ziczac -ładna gąsienica a motyl jeszcze ładniejszy:)
mówią,że w tym sezonie jest rok Vanessa cardui-jej ich pełno wszędzie:)
motyle umieją się też dobrze maskować-niby zielony motyl ale tak siadł na osice,że wyglądał jak liść w promieniach słońca:)to Campaea margaritaria
Byłam też w Rozwadzy a tam miejsca,które w zeszłym roku się paliły trochę się zregenerowały i pokryły łubinem,wśród nich znalazłam albinosa:)
z ptaków śmieszki(odczytany żółty plastik),rybitwy rzeczne,kilka dużych. W poniedziałek pojechałam do Krapkowic pytać się o prace ale okazało się,że tylko dla facetów,w drodze powrotnej zajechałam do uroczyska w Odrowążu a tam po zapachu i "stadzie" much znalazłam sromotnika bezwstydnego:)
We wtorek zrobiłam sobie objazdówkę rowerową gogolin-krępna.Na golcie szaleją kukułki próbując podrzucić jajko:)
Kokoszki i łyski karmią młode.Na starorzeczu w Obrowcu osoka aloesowata ładnie kwitnie jednak jest tak gęsta,że trudno wypatrzeć małe białe kwiaty. dotarłam do Krępnej a tam stawy porośnięte wywłócznikiem kłosowym i włosienicznikiem(jaskier krążkolistny)
Lilie wodne
rdest ziemnowodny
Latały żagnice rude,szafranki czerwone,ważki czteroplame i lecichy pospolite
Potem spotkałam brata z bratanicą to się trochę z nią pobawiłam,popstrykałam fotki i wróciłam do domu:) Wczoraj znowu rajdzik na rowerku spotkany Coenonympha arcania
Ważka na łące to szafranka czerwona
Na "czerwonych górkach" czapla biała,3 czaple siwe,łyski z młodymi,łabędź niemy,potrzos.
Przeglądając łączki bo część była skoszona w oko lornetki wpadła mi roślinka pokroju storczyka i oczywiście za nim podążyłam to kukułka krwista-rzadki gatunek na śląsku-według czerwonej księgi opolszczyzny na przełomie 2000r był wykazywany w naszej okolicy ale zniknął po budowie autostrady i w sumie na opolszczyźnie zostało 3 stanowiska.
I jeszcze widoczek i bocian biały-była też para dudków latających co chwilę w stronę zadrzewień z pokarmem dla młodych:)
A dzisiaj wybrałam się na kamieniołom-jakoś tak jeszcze pustawo zawsze modraszków było zatrzęsienie a tu ich niewiele widać zima zrobiła swoje.Spotkany modraszek agestis
Potem obrałam kierunek za kamieniołom wzdłuż pól ścieżką rowerową tam kwitnie już ligustr a na nim zazwyczaj sporo owadów się kręci tym razem spotkany motylek Satyrium pruni
Jakoś motylek nie chciał pozować,więc pojechałam dalej bo tam też było dużo tych krzewów jednak nie było mi to dane bo jakiś gościu na rowerze za bardzo zaczął się kręcić-wjechałam w boczną drogę to się zatrzymał i patrzył,ruszył w moją stronę i minął niby pojechał dalej ja zrobiłam zawrotkę w stronę głównej drogi,zatrzymałam się przy krzewach obracam się a on jedzie w moim kierunku-nie pytajcie jak wydarłam aż się kurzyło ech nigdy nie wiadomo co facetom siedzi w głowach:(chyba muszę się lepiej uzbroić,pogadać z strażnikiem lub policjantem na temat broni bez zezwolenia(gazówkę) albo paralizator i ze sobą nosić.Dawno się tak nie wystraszyłam:(odechciało mi się dalszej jazdy i wróciłam do domu.

12 komentarzy:

 1. Twoje obserwacje jak zwykle bardzo interesujące!
  Dobrze, że przygoda z tym facetem zakończyła się pomyślnie, bo faktycznie podczas spotkania z nieznajomym wszystko się może zdarzyć, a paralizator to chyba dobry pomysł. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)pierwszy raz ta bardzo czułam strach choć często mijają mnie różne osoby.pozdrawiam

   Usuń
 2. Hi Monika,
  I enjoyed your pictures of these animals and plants. The caterpillar in the first picture I've ever seen! The thistle butterfly and moth are beautiful. Flowers, water lilies and stinkzwam have photographed beautifully. The liebellen and vlidners later in your post are truly amazing! Also nice to see a stork. My compliments.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Helma : ) always will be something interesting to photograph , even though birds a little bit but still a little bit and begin to migrate it will be what to photograph : ) greet

   Usuń
 3. Facetom w głowach zawsze siedzi to samo ... sprawdzić markę aparatu, którym posługuje się fajna, spotkania w terenie dziewczyna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za ten aparat to ledwie piwo by kupił bo nie dość,że stary kompakt to powoli wyziewa ducha od tysięcy fotek pstrykniętych a do tego poobijany,porysowany itp.A rower podobnie wygląda zardzewiały z kołami "ósemkami".Szkoda,że przez takie rozumowanie facetów czasem nasza pasja staje się niebezpieczna choć taka nie jest sama w sobie.Nie zwracam uwagi na ludzi co mnie mijają wyłączam się zupełnie wnikając w świat przyrody.

   Usuń
 4. Pewnie adorator... choć kto wie? Praktyka pokazuje że ogromny odsetek ofiar przestępstw, nie broni się nawet pomimo tego że posiadają stosowne uzbrojenie i umiejętność jego użycia - taka nagła blokada w mózgu. Dlatego najważniejszy jest trening mentalny. W rzeczywistości prawda jest taka że... najlepiej jest uciec, poza filmami grozy mało kto podejmuje pogoń za niedoszłą ofiarą.
  (tyle pamiętam ze szkolenia podczas służby w policji).

  Obserwacje - jak zwykle niezwykle bogate!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz nie obrażając facetów-nie zwróciłabym na niego uwagi.Jestem dziennie w terenie ale po raz pierwszy poczułam strach-przecież często mijam ludzi obu płci i nigdy nie było odczucia strachu-być może właśnie takie "coś" się wtedy czuje gdy osoba ma złe zamiary.nie wiem,za dziecka jak mnie i kuzyna coś takiego spotkało(gośc wybiegł z lasu i złapał kuzyna a ja z kuzynką siedzieliśmy na sankach)wtedy wydarłam byle jak najbliżej zabudować a nie były daleko,tyle,że wtedy się było dzieckiem i szybko się o tym zapomniało.

   Usuń
 5. Boa tarde, as fotos são maravilhosas, mostram na perfeição o movimento da vida no planeta, são os insectos os maiores equilibradores de ecossistema, os mesmos fazem mais falta ao planeta do que o ser humano.
  Boa semana,
  AG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Antonio ) insects are beautiful and so much needed in the ecosystem and we do not appreciate:(

   Usuń
 6. Jakie bogactwo owadów! Bardzo ciekawe są twoje wyprawy i zawsze masz czym się pochwalić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jak się obserwuje wszystko(ptaki,owady,rośliny,płazy,gady) to jest co pokazać choc fotki iście dokumentacyjne.pozdrawiam

   Usuń