sobota, 17 czerwca 2017

terenowo i ogrodowo:)

Oj trochę się ociągam z pisaniem na bloga ale po pracy chwila odpoczynku i ruszam w teren a jest tyle miejsc,które powinnam skontrolować,że nie wiem w którym kierunku jechać:)A wszędzie może być ciekawie.Tak jak było w przypadku odwiedzin łączki storczykowej-tym razem trafiłam na wełniankę szerokolistną to kolejna roślina odkryta na tym stanowisku.Ostatnio trochę walczyłam z trzciną za pomocą sekatora taka ochrona czynna zapobiega zarastaniu i daje dostęp do słońca chociażby wełniance,która je lubi:)
Z innych ciekawych roślin z naszej okolicy to szafirek miękkolistny-uznany za wymarły w woj.opolskim jednak się znalazł na 2 stanowiskach.Tu akurat "przeżył" kopanie rowów ale kolejne miejsce,które było z 100m dalej niestety już nie i pewnie gdzieś zalega w jakimś dole:(Chciałam po kilku dniach zrobić dokumentację wzrostu ostatniego pędu kwiatowego jednak kosiarka była szybsza:(I tak to u nas jest z ochroną rzadkich gatunków najlepiej jakby nic nie wiedzieli bo nie ma problemu-dlaczego tak boją się przyrody?
Innym ciekawym znaleziskiem jest kruszczyk sp. -muszę poczekać aż zakwitnie by dało się go oznaczyć-niestety w promieniu 100m nie znalazłam innych okazów-oby doczekał kwitnienia....
Buławniki wielkokwiatowe jeszcze tydzień temu kwitły,zwłaszcza te w zacienionych miejscach gdzie później wyszły.
Teraz czas na futro a dokładniej na koziołka zajętego posilaniem się w zbożu gdzie było też pełno kąkoli-coraz rzadszej rośliny z uwagi na stosowanie oprysków i dokładnie czyszczonych zbóż.
Na starorzeczu w Obrowcu osoka aloesowata opanowała już niemalże cały niewielki zbiornik.
Byliśmy też na Grabówce i udało mi się pierwszy raz zobaczyć samicę lecichy białoznacznej-zawsze widywałam samce.
W małym bajorku pływała sobie larwa pływaka żółtobrzezka-dorosłego osobnika też złapałam ale nie miałam w czym ładnie sfotografować:(
I gruszyczka z przekwitającymi kwiatami-2 stanowiska oddalone od siebie o ok 100m.
A teraz kilka fot z ogrodu.Oczywiście największy ruch przy facelii ale i inne kwiaty przyciągają owady.Na foto pustynnik-który przybył w zeszłym roku z dzikiego wysypiska.W tym roku zaszczycił nas pięknymi kwiatami:)
Pierwiosnek storczykowaty-zawsze mi się podobał,2 próby posiania z nasion zakończone fiaskiem a przypadkowy zakup po przecenie w zeszłym roku dał taki rezultat:)
no i oczywiście goździki wszędzie ich pełno i w różnych kolorach-tak bajkowo nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu.Dokupiłam ostatnio pysznogłówki i w myślach jeszcze szałwia omszona w 3 kolorach.Ostatnio skupiam się na roślinach miododajnych tak by cieszyły oko i były pozyteczne:)
PRZY OKAZJI PROSZĘ WSZYSTKICH ZNAJOMYCH O GŁOS NA NASZ DĄB "KARLIK" ZGŁOSZONY NA DRZEWO ROKU Z KLUBU GAJA.WCHODZAC NA STRONE DRZEWOROKU.PL MOZEMY ODDAC GŁONA NA KARLIKA Z GOGOLINA-ZALEZY NAM BARDZO BO CHCA GO WYCIAC I NASZA WALKA O TEN 200LETNI DĄB NADAL TRWA-POMÓŻCIE-GŁOSOWAĆ MOZNA NIESTETY TYLKO Z KOMPUTEROW STACJONARNYCH-PROSZE TYCH CO CHODZA DO SZKOŁY BY NAGLOSNILI TEMAT W KLASACH WŚRÓD ZNAJOMYCH-DLA NAS TO WAŻNE....MUSIMY GO URATOWAC JEST HISTORIA NASZEGO MIASTA.

6 komentarzy:

 1. Za mało jest o przyrodzie w edukacji. O ochronie środowiska mówi się dużo (ale płytko) w przedszkolu i w klasach I -III a potem cisza. A to właśnie potem powinno się mówić i to tak konkretniej. Ochrona środowiska z chronionymi roślinami powinna być w każdej szkole, w dziale - patriotyzm, to w końcu nasza rodzima przyroda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nieodmiennie podziwiam Twoją wiedzę na temat roślin (zwierząt także!). Fajne spotkania. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak lepsza kosiarka niż chemia. Generalnie do obsługi kosiarki nie są wybierani ludzie z wyższym przyrodniczym wykształceniem, a przeciętnemu nawet nie głupiemu operatorowi 90% gatunków roślin rzadkich i chronionych po prostu umyka.

  Bardzo bogato dziś, owocne spacery.

  I pogratulować ogródka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe gatunki, nie mam czasu podziwiać przyrody za miastem, więc inaczej kontempluje jej piękno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Very nice these pictures. Beautiful flowers and even cattle,.
  The reegeit is beautiful to see. The dragonfly is very beautiful.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bom dia, a partilha do seu conhecimento sobre as plantas e restante natureza é excelente, quem passa por aqui fica a saber mais.
  AG

  OdpowiedzUsuń