wtorek, 4 lipca 2017

rezerwat Łężczok 24,06.2017

Przepraszam za opóźnienia ale nie miałam dostępu do internetu na komputerze.W sobotę zrobiliśmy spontaniczny wypad na stawy do rezerwatu Łężczok i było warto bo pogoda dopisała a na stawach istne ptasie przedszkole:)I to czasem zaskakujące liczbowo jak ta para łabędzi,która miała 10 młodych!-pierwszy raz tyle maluchów u jednej pary widzę:)
Mozna było zobaczyć też hełmiatki z młodymi ale za daleko na dobre foto warte pokazania.Za to samica względnie blisko podpłynęła:)
Koniec czerwca to czas kiedy pojawia się w lasach grzyb sromotnik bezwstydny-w rezerwacie jest go sporo i nieźle śmierdzi:)
dotarliśmy do wieży widokowej s której mogliśmy podziwiać udane polowania rybitw rzecznych na małe rybki,karmiące łyski,wypoczywające młode gęgawy i czaple.
Brzegi stawów jak co roku zarośnięte kotewką i grzybieniami a w nich buszujące kaczki w poszukiwaniu przysmaków.Spotkaliśmy też wiewiórkę odmiany czarnej widać,że młoda bo była nie płochliwa-niestety siedziała pod dębami gdzie było ciemno i trudno było zrobić foto-dlatego takie tylko dokumentacyjne.
Przedział wiekowy piskląt jest duży co można przypuszczać,że niektóre pary albo późno przystępowały do lęgów albo miały stratę i powtarzały lęg.Tak jak w przypadku tego perkoza dwuczubego-dopiero siedzi na gnieździe:)
Gęgawy też jedne już duże jak na foto poniżej a 2 pary wodziły młode jeszcze w puchu.
Na mewich wyspach gwarno-sporo młodych się kręci wokół wyspy.
Można też spotkać kaczki-dziwaczki to jest rasa hodowlana ale jak widać na stawach też się pojawiły i wyprowadziły młode.
I taka kacza "zupa"-sporo ptaków było,można było nacieszyć oczy-takich miejsc powinno być więcej gdzie ptaki mają spokój,choć tu na kilka stawów najbardziej oblegane są 2 na reszcie mało ptaków.wyjątkowo mieliśmy szczęście,że prawie nie było ludzi cisza spokój-tak jak lubimy:)

10 komentarzy:

 1. Hola Monika, espectaculares fotos. Los Cisnes son preciosos. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładny ptasi przegląd, czarna wiewiórka super. A hełmiatek gratuluję. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniale zaobserwowane :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ciszy i spokoju i ja bym z radością podziwiała wszystkie ptaki i wiewiórkę. Sromotnika bym nie ruszyła :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. W ciszy i spokoju i ja bym z radością podziwiała wszystkie ptaki i wiewiórkę. Sromotnika bym nie ruszyła :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hello monika
  Did you already see a stink fungus ???? It's Summer !!
  The squirrel is also great to see.
  Fuut, geese and ducks. You have photographed a lot of pictures :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. In our country, these mushrooms appear in the summer and stinks hard .Other mushrooms are already there.Regards

   Usuń
 7. Chętnie spędziłabym czas w takim miejscu. Czarna wiewiórka ... pierwszy raz widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak lubie a jeszcze jak ludzi nie ma to już wogóle super jest.U nas czarne wiewiórką są dość często spotykane na równi z rudymi.

   Usuń