poniedziałek, 13 kwietnia 2020

kopalnia Górażdże i epidemiczny areszt

Z końcem marca odwiedziłam kopalnie Górażdże,pogoda była słoneczna to i coś się tam zaobserwowało.Na moim ulubionym rozlewisku żerował samotnik.
Niestety brak opadów powoduje,że rozlewisko wysycha i praktycznie wszystkie wodne stworzenia giną.Ropuchy składają tu skrzek tak samo traszki.Jeszcze parę lat temu jak tu zaglądałam to wody było po uda a moje gumowce służyły tylko do ochrony stóp:)Teraz niestety jest sucho.do tego teren rozjeżdżany przez quady:(ktoś nawet tablicę rejestracyjną zgubił.
Na drogach można spotkać motyle bęsice,rusałki admirały czy żałobniki.
W jednym miejscu od kilku lat jest niewielkie mrowisko-tym razem pozwoliły na spokojne fotografowanie bardzo blisko kopca:)
Kiedyś na tych terenach były mrowiska o średnicy 2m i tak samo wysokie,pamiętam jak były ogradzane,teraz już takich potęg się nie spotyka:( Pewnego popołudnia miałam jechać na kamieniołom ale coś mnie tak ciągnęło w inne miejsce(nie zdradzę gdzie)i to był strzał w dziesiątkę(słucham głosu wewnętrznego) udało mi się podnieść 3 tyki od jelenia-nie macie pojęcia jak się cieszyłam:)
A potem zaczął się zakaz przemieszczania:(i trzeba siedzieć w domu co nie znaczy,że nic się nie obserwuje:)z ciekawszych orlik krzykliwy ale fota kiepska to nie pokażę.Fajnie tokowały myszołowy w tym bardzo jasny osobnik(widuję takiego pod lasem.
Podwórkowe ptaki też nie zawodzą a wiosenni goście przylatują się "przywitać",że już wróciły do nas.
Teraz dobry czas na wiosenne motyle ale co z tego jak nie można wyjść:(
Mozna jeszcze podziwiać kwiatki posadzone w ogródku.Łączka kwietna posiana-w tym roku przedłużona za garaż,poidełko dla ptaków wystawione,murarki się wygryzają choć dużo jeszcze zostało i nie wiem czy się wygryzą:(.Mam nadzieję,że szybko wrócimy do życia codziennego bez tych zakazów i znów będzie można w teren jeździć.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam twoje spojrzenie na naturę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano trudno siedzieć w domu, jak przyroda się budzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale piękna kląskawka, aż Ci jej nieco zazdroszczę haha ;) Cudne ujęcia, jak zawsze! Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłośniczko przyrody jesteś teraz zatrzymana w domu, przykro mi. Dobrze, że masz ogród przy domu i masz co obserwować. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń