poniedziałek, 18 stycznia 2016

Kamionka bolko i takie tam

Dzisiaj postanowiliśmy odwiedzić kamionkę "bolko" pod opolem,głównie pod kątem mew coby coś może odczytać.Zbiornik zamarznięty tylko małe oparzelisko na którym tłoczyły się łyski,4 kormorany i sporo mew głównie białogłowe,trafił się rodzynek w postaci mewy siodłatej(Larus marinus)foto nr 2 ta z czarnymi skrzydłami.
Potem przyjechał kolega ornitolog i chwile z nim pogadaliśmy:)Ogólnie ptaków niewiele pewnie większość na pobliskim wysypisku śmieci ale po długim gapieniu się przez lunetę udało się odczytać 4 żółte plastiki(3 polskie i 1 litewski) a nie udało zielonego i czerwonego.Ptaki były dość złośliwe i gdy już próbowałam dojrzeć co jest na obrączce ptak zazwyczaj albo siadał na lodzie albo wchodził do wody albo odlatywał....
I jeszcze z wczoraj fotka fenologiczna bo kwitnąca juka-pokazywałam ją już w połowie grudnia a teraz w śniegowej sceneri:)
Podczas ostatniego spaceru znalezliśmy pozostawione na polu sanki.Miały "zjechane" płozy ale reszta była ok.Postanowiliśmy je zabrać i tato przyspawał nowe płozy z rurek,które miał,oczyścił listewki i sanki dostały drugie życie-Nadia już je wypróbowała:)
I jeszcze zimowe kadry z ostatnich dni-miałam pofocić ptaki ale mimo,że było -12 przyleciało 5 sikor.Nie było sensu siedzieć więc poszłam na spacer wokół pól i tak trafiłam na stadko makolągw ok 450os.Dalej stadko potrzeszczy i trznadli.To jedyne ciekawe obserwacje tego dnia.
W domowym karmniku tabuny ptaków głównie sierpówki,mazurki,wróble,trznadle,czyże,grubodziób,sikory,dzięciołek,dzwońce.Pierwsze pokazują się trznadle chyba,że niechcący obudzę sikorę bogatkę,która nocuje w budce:).

9 komentarzy:

 1. Super obserwacja, a mewy bądź co bądź są zazwyczaj złośliwe. :) Pozdrawiam i zapraszam do udziału w zabawie na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Boa tarde, lindas fotos que mostram na perfeição a força e a beleza da natureza que encanta.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę jaka ładna zima i to w sumie niedaleko, a u mnie nic... ledwo przyprószyło i już znikło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysłowy jest Twój Tata i sanki będą dalej służyć chętnym. Napatrzysz się na ptaki, oj napatrzysz i tylko pozazdrościć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie też mnóstwo ptactwa w ogrodzie, ale nie mamy takiej cudnej zimy, jak na Twoich zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też cały czas ruch w karmnikach już 40kg słonecznika zjadły.A śnieg znowu pada....

   Usuń
 6. Cudne zdjęcia :) Juka wygląda zjawiskowo w zimowej scenerii.Tatusiowie są na wagę złota ze swymi pomysłami. Serdeczności ślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak pomysły to on musi mieć bo ja zawsze też wymyślam mu jakieś rzeczy do zrobienia:)pozdrawiam

   Usuń
 7. The photos with the snow are magnificent.
  I like snow and you have beautiful photos.

  OdpowiedzUsuń