czwartek, 19 maja 2016

las,krępna,kopalnia

W niedziele wcześnie rano ruszyłam w teren bo później trza było iść na komunię:)Na początek trafiło się 7 zajęcy-fajny widoczek i coraz więcej ich widać:)
Zajechałam jeszcze zobaczyć jak już wygląda gruszyczka jednostronna(Orthilia secunda)-jeszcze kilka dni i zakwitnie:)
W środę pojechaliśmy na Krępną zobaczyć czy łabędzie w końcu siadły na jajkach ale nie nie było ptaków a gniazdo puste czyli w tym roku nie będzie młodych:( Udało się znaleźć albinosa wśród kwitnącej firletki poszarpanej(Lychnis flos – cuculi)-mało jej w tym roku widać częste wypalanie w tych miejscach jej nie służy podobnie jak łubinowi,którego było tu sporo a teraz zostało ledwie kilka kępek:(
widoczek na staw "pod odrą"
i na drugi staw gdzie piła też była w użyciu i taka pustka powstała ale o tym już pisałam.
W łęgu kwitnie jeszcze czosnek niedźwiedzi,Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum Huds.) i kozłek sp.
W tym roku nie ma w tym miejscu niezapominajki a i dąbrówka rozłogowa mniej liczna. A teraz kolej na mniej przyjemną sprawę mianowicie wycinka drzew w mojej okolicy-nasz włodarz miasta lekką ręką pozbywa się drzew mu nie wygodnych nie myśląc o płucach miasta czy osobach starszych,które w upalne dni chętnie przysiadały po zakupach pod tymi drzewami.I co gorsza kolejne zdrowe brzozy maja iść pod ścięcie(więcej na blogu zielony do boolu po lewej stronie można znaleźć. A tak ktoś napisał na jednym z ściętych drzew:"w czym zawiniliśmy panie burmiszczu"
Potem zrobiłam sobie rajdzik na teren kopalni a tam wody ubyło sporo z tego bajorka chyba biorą na polewanie drogi-szkoda bo za chwilę zginą kijanki i chrząszcze wodne,które tam są.Fajnie tokował dzięcioł czarny i świergotek drzewny:)Dalej droga przez las a tam coraz więcej gnieźników(Neottia nidus-avis) i buławników wielkokwiatowych-widać ostatnie deszcze pobudziły je do wzrostu:)
Jeszcze trafiłam na dziuplę dzięcioła dużego co karmił młode-w sumie było 3 dziuple tylko nie wiem co znaczy litera E na drzewie czy do wycięcia?
Śpiewający ortolan(Emberiza hortulana)
I kwitnąca szałwia łąkowa(Salvia pratensis L.)-kilka kwitnących sadzonek.
I widoczek na pole z ładnymi remizami:)

3 komentarze:

 1. Fajna relacja :) Pierwsze zdjęcie najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten pomysł z odezwami wypisanymi na ściętych pniach rewelacyjny - wprowadzę w swojej okolicy! Może to ruszy sumienia i mózgi?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nice pictures of nature and its flora and fauna.
  I read that you had seen the black sopecht and the holes in the tree are there too getugie of lol .... Beautiful flowers budding and even growing garlic. The view over the water is beautiful.
  The swans were not on the nest and that is very unfortunate

  OdpowiedzUsuń