środa, 13 maja 2015

W pogoni za roślinami

Ten sezon na blogu to chyba będzie zdominowany przez rośliny i ten wpisik będzie również o nich.Na początek w niedzielę z siostrą i mamą pojechaliśmy do Łosiowa na targi roślin(wiosna kwiatów). Kolorowy zawrót głowy tyle tego było,trochę roślin nabyliśmy-głównie do doniczek),ja kupiłam sobie mięte o smaku jabłka i cytryny:) W poniedziałek rano skoczyliśmy na "szczakla" po trzcinę bo musiałam w części domku dla pszczół wymienić wsad,przy okazji zajrzałam do listeri fajnie już kwitną i w jeszcze jedno miejsce gdzie kwitnie storczyk szerokolistny
Jak przyjechaliśmy do domu i siedzieliśmy pod pergolą usłyszeliśmy pszczoły okazało się,że komuś uciekł rój-widok niesamowity jak spora chmura tych owadów leciała w kierunku kadłubca,robotnicy z sąsiedniej działki schowali się do garażu:) Po południu skoczyłam na stary kamieniołom za owadami ale jeszcze coś pustawo ledwie jednego modraszka zobaczyłam i kilka marzymłódka proporzec((Tyria jacobaeae)
Z roślin zaczyna kwitnąć komonica pospolita i krwiściąg mniejszy.
Potem obrałam kierunek na las górażdżański i po drodze na poboczu rośnie sporo roślin wiosennych nawrot polny (Lithospermum arvense)
W wtorek to dłuuugi rajdzik rowerowy po okolicy lasu górażdżańskiego i kamionka.W zasadzie chciałam poszukać storczyków ale jak weszłam w las zahaczając o kilka nisko rosnących drzewek i zobaczyłam 3 kleszcze na spodniach odrazu zrezygnowałam z łażenia-mimo,że byłam spryskana 3 repelentami:(przy tej chemizacji na polach i odporności owadów na nie nie ma skutecznego środka przeciw kleszczom. Więc wjeżdżałam tylko na szerokie leśne drogi i zaglądałam za roślinami rosnącymi blisko drogi.I tak sfotografowałam Dentaria bulbifera - żywiec cebulkowy ,Ajuga genevensis - dąbrówka kosmata ,przytulie wonną i żankiel zwyczajny.
A potem na drodze leśnej zobaczyłam mrówki jak znoszą materiał do gniazda-te to mają siłę,takie patyczki czy inne drobiazgi potrafią podnieść a jak same nie dają rady to przychodzi druga i wspólnie niosą:)
Zaczęło mocno wiać więc skręciłam w boczną drogie i szłam wzdłuż pola na którym w zeszłym roku rosła facelia(roślina miododajna),teraz jest tam rzepak ale część pola została pozostawiona i jest tam sporo różnych wiosennych roślin jak i wspomniana facelia-owady mają co robić:)A przy lesie rosła szałwia-piekny ciemny kolor kwiatów:).

3 komentarze:

 1. Wspaniała kolekcja ciekawych roślin. Bardzo mi się podoba marzymłódka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię obserwować rośliny i zwierzęta, zwłaszcza w moim ogrodzie. Tutaj zobaczyłam i poznałam nazwy fauny i flory, o których nie miałam pojęcia, przede wszystkim zadziwiły mnie pająki. Pozdrawiam i zapraszam też do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Potrafisz wypatrzeć ciekawostki :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń