sobota, 30 maja 2015

Rowerowe dreptajki:)

A tytulik taki bo ostatnio sobie śmigam rowerkiem po naszych okolicach zaglądając to tu to tam:)I tak jednego dnia las górażdżański odwiedziłam a tam w niespodziewanym miejscu storczyk buławnik mieczolistny(Cephalanthera longifolia).
W poszukiwaniu owadów udało mi się znalezć przeziernika -Chamaesphecia empiformis
I chrząszcza Carilia virginea(Sichrawa górska)
W piątek rano pojechałam na bociany ale oczywiście nie przyleciały na tą łąkę na której ja byłam:(Za to była para bażantów i sarna.No nic zebrałam swoje manatki i poszłam połazić koło stawu a tam darł dzioba trzciniak:)
Przyjechałam do domu to była po 8 rano,pogoda zaczynała się psuć ale po godzinie chmury się rozeszły i znowu ruszyłam w teren.Na pytanie mojej siostry kiedy będę odpowiedziałam:że jak mi się znudzi to wrócę do domu:) Jak zwykle obrałam kurs na las górażdżański i tym razem znowu trafiłam na storczyka ale na buławnik wielkokwiatowy(Cephalanthera damasonium)
Jadąc dalej trafiłam na gnieznika leśnego(Neottia nidus-avis)-w wielu miejscach je spotykałam mniej lub bardziej licznie występujące:)
Zajrzałam jeszcze na susłową łączkę a tam wykoszone ale susłów malutko było widać-ciekawe czy spustoszenie zrobiły drapieżniki czy mało się pokazywały. kot wracający z łączki:
Polowało 4 pustułki i jeden suseł dał się sfotografować:)
Jeszcze wizyta w lesie w tym rejonie i kolejne gniezniki i storczyki,były też chrząszcze z biegaczowatych ale coś mój aparat strajkuje i makro kiepsko wychodzi:(.W drodze powrotnej natrafiłam na roślinę o nazwie śniadek:)
I zaczyna kwitnąć niecierpek drobnokwiatowy.
A dzisiaj też odwiedziny lasu górażdżańskiego ale pustawo,w drodze powrotnej zajrzałam koło sentrexu a tam na skarpie ziemi brzegówki wykopały sobie norki:)

7 komentarzy:

 1. Zazdroszczę Ci tych rowerowych przejażdżek i tak bliskiego obcowania z przyrodą. Oglądając Twoje fotki mam wrażenie jakbym była uczestnikiem tych obserwacji.
  Chętnie też posłuchałabym tego trzciniaka:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję:)moje fotki są bez jakichkolwiek obróbek,czasem coś przytnę by przybliżyć modela jak mały ale tak nie ingeruję w fotki:)pozdrawiam

   Usuń
 2. Suseł? Jestem pod wrażeniem, że są u Ciebie susły. Wiem, że je reintrodukowano ale sądziłam że raczej rzadkie nadal bywają. No i te storczyki... genialne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Susły są i własnie w kamieniu śląskim je reintrodukowano bo występowały tu wcześniej.Ale jakoś wydawało mi się ich mało w porównaniu z zeszłym rokiem.

   Usuń
 3. Lubię swoje kwiaty naprawdę ładne, ale blada las ptak jest jeszcze piękniejsza! Naprawdę wspaniałe zdjęcia zostały wykonane go.Veldleeuwenrik gniazd w piasku jest bardzo interesujące zobaczyć.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne zdjęcie trzcinnika, przede mną się chowają ostatnio :-))

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń