sobota, 5 września 2015

Wczorajsza objazdówka i płaskowyż

Wczoraj koledzy zabrali mnie na objazdówkę po stawach ale ptaków niewiele-trochę mew,krzyzówek,nad jednym z stawów sfotografowałam żabiściek pływający(Hydrocharis morsus-ranae L.)
Zajechaliśmy na "gold" i jak popatrzyłam na łabędzie przez lornetkę odrazu zauważyłam,że coś jest nie tak z jednym młodym.Okazało się,że połknął haczyk a żyłka oplątała się wokół dzioba:(fotka kiepska bo już pózno było.
Na foto widać "rowek" na dziobie to wina żyłki.Zadzwoniłam do kolegi co ratował młode w zeszłym sezonie i razem udało nam się złapać łabędzia i odciąć żyłkę.Teraz trzeba kontrolować go bo w miejscu gdzie tkwił haczyk miał gulę-miejmy nadzieję,że będzie wszystko ok.Fotek nie robiła podczas "akcji ratunkowej" bo już było po 20 i za ciemno. A dzisiaj wraz z kolegą ruszyliśmy na tereny pagórkowate od strony prudnika.Najpierw zajrzeliśmy na wyrobiska w Mokrej ale tam tylko kilka czajek i sporo krzyżówek ale płoszone przez ciężarówki wożące piach.
Zajechaliśmy w okolice miejscowości Otok i jak wysiadaliśmy z auta usłyszeliśmy dziwny głos,kolega puścił głos mornela(Eudromias morinellus) i okazało się,że to one!podjechaliśmy kawałek drogą i są wylądowały w pobliżu drogi na polu jeden dorosły i jeden młody-moja życiówka bo jeszcze ich nie widziałam,choc jak kolega puścił głos to taki sam słyszałam nad kamieniołomem w gogolinie-widziałam lecącego ptaka ale nie udało mi się foty zrobić:(trza przeszukać okoliczne pola za kamieniołomem:)
Mornelowe pola gdzie szukać:)
Na polach sporo kobczyków((Falco vespertinus)-daleko na foty ale było 17osobników:)był też kobuz,pustułki,myszołowy,błotniaki stawowe i łąkowe,krogulce.
W Naczęsławicach 2 bociany białe spacerujące po łąkach gdzie pasły się krowy.
I sarenki:)
Wypad udany i zaliczony gatunek:)

10 komentarzy:

 1. Fajne czajki i te sarny na ściernisku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mornel - kolejny bardzo rzadki ptaszek, który uchwyciłaś w swoim obiektywie. W Twojej okolicy, to jest tych ptaszków... też tak bym chciał! :) Przykra historia z tym łabądkiem... :( Pozdrawiam Cię Moniko i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łabędz ma się dobrze i widać błysk w jego oczach:)Ty masz chyba blisko dzikie pola?tam jest też dużo ciekawych ptaków:)pozdrawiam

   Usuń
 3. Pierwszy raz go widzę i słyszę o mornelu, masz ciekawe spotkania.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję spotkania z mornelem! Fajnie, że udało Ci się spotkać tego rzadkiego ptaka. Ja jeszcze nie miałam sposobności.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak liczysz, zliczasz... i my jadąc na Litwę liczyliśmy z nudów bociany i naliczyliśmy do granicy 117 sztuk :)))
  Buziaki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Biedny łabądek :( ludzie naprawdę nie mają serca...

  OdpowiedzUsuń
 7. Brawo za ratowanie młodego łabędzia i gratuluję zobaczenia mornela, rzadkiego ptaka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie byśmy się wybrali na kobczyki, ale czasu brak jak zwykle... Mornele tez fajowe ;-), pozdrowienia z Annogóry...

  OdpowiedzUsuń