czwartek, 18 lutego 2016

Domek dla owadów:)

W zeszłym roku miałam taki mały domek dla owadów i został zasiedlony przez murarki.W tym roku zrodził się pomysł by zrobić duży.Rodzice byli na górze Św.Anny i tam zrobili fotkę takiego owadziego hotelu-już wiedziałam jak ma to wyglądać:) Kupiłam łaty dla stabilnej konstrukcji,wyrysowałam projekt jak ma wyglądać i oczywiście mój tatko zabrał się do roboty-zawsze przy takich pracach zadaje mi pytanie: co następnym razem wymyślisz? ja na to:zobaczymy:) Użyte materiały do zrobienia domku to głównie to co u brata na strychu znalezliśmy a reszta czyli cegły,panele,siatka-to materiały znalezione na dzikich wysypiskach w moich okolicach i trzcina,którą starałam się równo naciąć by fajnie wyglądało:)
Szkielet konstrukcji
prawie gotowy domek:)
Domek ma wysokość 130cm,w górnej części gdzie płyta jest zrobiony ul,niżej trzcina,cegły i drewno z nawierconymi otworami to dla różnych gatunków błonkówek i muchówek,na samym dole domek dla jeża-choć nie wiem czy takie towarzystwo będzie mu odpowiadało a jeże są stałymi gośćmi naszego podwórka:)pod spodem jest jeszcze przestrzeń w razie by chciała zamieszkać tam żaba lub jaszczurka-te pierwsze zazwyczaj siedzą pod koszem na śmieci:) Oczywiście owady trzeba czymś zwabić,a więc są drzewa owocowe,sieję też facelię i różnego rodzaju kwiaty z naciskiem na miododajność-trochę za mały ogród na to wszystko przydałoby się jeszcze z pół hektara:)
dlaczego warto pomagać pszczołom? zmniejszające się areały z łąkami kwietnymi sprawiają,że owady mają coraz mniej miejsc żywicielskich,dlatego trzeba sadzić jak najwięcej kwiatów,jeśli mamy łąkę zadbać by była zasobna w kwiaty i pozwalać im się wysiewać kosząc ją dopiero po wydaniu nasion.Warto by było zubożałe ugory obsiać gatunkiem traw-łąka kwietna gdzie w mieszance takiej znajduje się dużo różnych polnych kwiatów.W dobrych sklepach ogrodniczych można kupić nasiona nostrzyka żółtego i białego,różnych gatunków koniczyny.Jeszcze kilka lat temu w okolicy Obrowca można było spotkać kilka gniazd trzmieli ziemnych w wale przeciwpowodziowym jednak ostatnio już ich tam nie widuję:( wylatujące trzmiele ziemne z gniazda.
Czasem można trafić na inne gniazda jak to na "szczaklu" na łące.
Czasem przy zakupie nasion kwiatów ktoś pyta po co siać kwiaty dla owadów skoro ich nie ma-no nie ma jak ktoś ma w ogrodzie tylko iglaki i trawę jak na murawie boiska to do czego mają te owady przylecieć?dlatego jeśli mamy miejsce to posiejmy takie miododajne rośliny w swoim ogrodzie,jeśli nie chcemy się bawić w sianie co roku to warto zasiać gatunki wieloletnie i będą się same wysiewać,lub posadzić budleję-też przyciąga owady tylko należy pamiętać o przycinaniu przekwitniętych kwiatostanów by dalej kwitła.U mnie przylatuje zazwyczaj ponad 30 motyli do jednego krzewu:).

10 komentarzy:

 1. Kilka lat temu widziałam hotel dla owadów w ogrodzie botanicznym we Francji. Była tym oczarowana. Cieszę się, że i u nas one się pojawiają. Brawo za pomoc pożytecznym owadom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u nas też coraz więcej osób ma takie domki-niektórzy potem wyciągają kokony i dają do lodówki a wiosną wystawiają na słońce wylega się więcej matek.

   Usuń
 2. Świetny pomysł z tym domkiem dla owadów! Muszę podkusić męża, żeby mi taki zrobił koniecznie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zawsze coś się tam zagniezdzi,wystarczy nawet jak powiesi się w pęczkach trzcinę,nie trzeba takiego dużego robić:)

   Usuń
 3. Boa tarde, acho que foi uma excelente ideia, considerando que os insectos são aqueles que mais contribuem para o equilíbrio do ecossistema, as fotos são impecáveis.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł! Może sam coś takiego zrobię? Pszczółki są bardzo pożyteczne, trzeba się z nimi przyjaźnić. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachecam gorąco-trochę roboty a pożytek wielki:)

   Usuń
 5. Oooo! muszę się wczytać w temat bo i my chcemy zrobić domek dla murarek :) dzięki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy Twoim bogatym ogrodzie naprawdę warto:)pozdrawiam

   Usuń
 6. Great to build their own bug hotel!
  Also great that you are going to plant these flowers. I can not wait for them to bloom.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń