środa, 10 lutego 2016

Letnie wspominki:)

Oj dzisiaj pogoda nie zachęca do wyjścia na dwór bo pada:(Wczoraj odwiedziłam z tatą stawy "kople"w Choruli ale pustawo na stawie pojawiła się para łabędzi niemych i kilka krzyżówek,po krzakach buszowały trznadle,gile i sikory.W planie mam zrobienie domku dla owadów i miałam okazję naciąć trzciny,którą ścięto szykując stanowiska dla wędkarzy:)Także materiału już mam sporo a domek ma być spory bo 130cm i będzie postawiony w ogródku:) Ale wracamy do tytułu postu.Dzisiaj pokażę rośliny,których w zeszłym roku nie pokazywałam.Zacznijmy od piaskowni Grabówka-teren ten odwiedzam dopiero od zeszłego roku i jest tam za czym chodzić-ważki,rośliny,porosty,płazy,ptaki.Teren rozległy a roślin rzadkich sporo.Pierwsza to rdestnica alpejska(Potamogeton alpinus Balb.)-znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów polski z statusem V)
Kolejne 2 też nie często występujące to Nicennica polna (Filago arvensis L.) i Nicennica drobna (Filago minima )
Teraz wracamy do mojej okolicy:)Jeszcze kilka lat temu można było spotkać kąkol polnyale widać chemizacja na polach sprawiła,że gatunek ten znajduje się w Czerwonej księdze roślin województwa opolskiego.
Kolejną rośliną z tej księgi jest traganek duński mający jedyne stanowisko w gogolinie.
Z częściej obserwowanych roślin można wymienić wąkrotę pospolita-tą roślinę sfotografowałam przy rowie melioracyjnym koło zjazdu z A4
Tam też trafiłam na dwurząd murowy(Diplotaxis muralis)
W poprzednich latach można było spotkać Len przy wiadukcie przy A4 ale potem częste koszenie sprawiło,że roślina nie wydawała nasion i zniknęła z tego miejsca.
Na tzw "szwajsie" rósł bez hebd(Sambucus ebulus)-jednak w zeszłym roku go wykarczowano,być może dlatego,że była tam plaga gąsienic rośliniarki.
Z stawu w Krępnej kropidło wodne(Oenanthe aquatica)-roślina na zdjęciu po prawej.
Z lasu górażdżańskiego bliżej kopalni wiązówka bulwkowa(filipendula vulgaris)-akurat trafiłam tylko na liście tego gatunku:)

8 komentarzy:

 1. Widzę, że nie tylko ptaki Cię fascynują, ale rośliny też. Tęsknie za kąkolami, bardzo dawno ich nie widziałam. * Myślę, ze tragedia kolegi rozegrała się nad Pogorią II. To jest najmniejsze z jezior, ale najbardziej bogate w roślinność i ptaki. Miejsce dla miłośników przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptaki na pierwszym miejscu ale rośliny,owady,płazy i gady też-wszak to wszystko przyroda i w pewnym stopniu ze sobą powiązane.chyba mam już ok 270 roślin sfotografowanych a kolejna spora część wymaga lepszej dokumentacji:)pozdrawiam

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam fotki z roślinkami, dzisiaj nieco się dokształciłam o nowe nazwy i zatęskniłam za letnim ciepełkiem. Tymczasem - byle do wiosny! Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te letnie wspomnienia, zwłaszcza gdy za domem szaro i zimno. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. You have visited this area last year for the first time. It seems to be a very nice area if I plant this blienden and wanted to see flowers. I look forward to the other plants and animals that you are going to make sure that this year

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This year I will try to be there regularly , photographing dragonflies , plants and more to show on the blog.

   Usuń