sobota, 27 lutego 2016

objazdówka rowerowa i rezerwat Łężczok

Piątkowy poranek przywitał nas przymrozkiem ale to idealna pogoda na wypad rowerowy po okolicy-tym razem szeroko pojęty rejon "emilówki" i tak na polach skowronków wszędzie sporo,grupki ptaków po 15os,pięknie śpiewające:)
Na polach też sporo kwiczołów i paszkotów a także stadka saren. Potem zostawiłam rower za górką i poszłam na "emilówkę" w dole stadko saren ok 15os-jeden koziołek coś trochę chudy i podrapany.
Sikorki bogatki już sprawdzają budki lęgowe:)
A przy karmniku spory ruch głównie bogatki,modraszki,sosnówka,czarnogłówka,czyże,dzięcioł duży,gile,dzwońce.Siadłam tylko na chwile i z kompaktem bez maskowania się a ptaki i tak przylatywały:)
A dzisiaj wypad do rezerwatu Łężczok z kolegą.Po drodze zahaczyliśmy o Januszkowice i na zbiorniku było 160 czernic,15 głowienek,3 perkozy dwuczube,krakwy i 2 gęsiówki egipskie-te to najprawdopodobniej uciekinierzy z hodowli i niepożądany gatunek w naszej przyrodzie. Srokosz polujący przy drodze polnej-dość zajęty był bo szło go fajnie sfocić:)
kolejne odwiedzone miejsce to osadniki koło Bierawy a tam nad głowami przeleciały 2 żurawie głośno oznajmiając swój przylot:)
Była jeszcze parka wąsatek,raniuszki,łabędz niemy,gągoły i dzięcioł średni. Dotarliśmy do rezerwatu już na początku drogi spotkaliśmy kolegę a potem jeszcze 2 i w takiej silnej ekipie ruszyliśmy na obserwacje:) głowienki(Aythya ferina)
Tokujące gągoły(Bucephala clangula)
Łabędzie też często się przeganiały z swoich rewirów:)
Pierwsze w tym roku hełmiatki(Netta rufina)
Gęsi też było sporo-zlatywał się na wodę głównie białoczelne i zbożowe a gęgawy zajmowały już wyspy-przyszłe miejsca lęgowe.
było też stadko czapli białych i siwych na jednej z wysp.
i widoczek na stawy.
Za rezerwatem gęsi latały na posiłek:)
Zajechaliśmy na pobliskie stawy hodowlane ale tam tylko 6 żurawi ale co się dziwić jak wokół kilka ambon na groblach:(
Była tam też taka rzeczka z wysokimi wałami,z których co chwilę podrywały się świergotki łąkowe a przyległy teren jest ciekawym miejscem do odwiedzenia w okresie lęgowym.Tam też zobaczyliśmy 2 myszołowy,krogulca i czaple siwe.
Jeszcze jedno miejsce odwiedziliśmy w Dziergowicach gdzie jest piękny podmokły teren z turzycowiskiem i trzcinowiskiem idealne miejsce dla ptaków wodnych jak kropiatka,zielonka czy wodnik.Jednak i w tym miejscu ludzie postanowili pozbywać się odpadów zasypując nieckę.Na szczęście może komuś zależy na tym miejscu i chociaż tabliczkę z zakazem wywozu odpadów postawił.Takie miejsca powinniśmy chronić.

6 komentarzy:

 1. Lubię czytać, ile ptaków i jakie widziałaś . Oczywiście oglądanie ich sprawia mi przyjemność. Sarenki też lubię. Ciekawe jak długo śmieci wyrzucane byle gdzie będą "zmorą" pięknych przyrodniczo miejsc. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiosna! Zazdroszczę gęsi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny, obfity w widoki spacerek. A te zdjęcia sarenek są super. :) Pozdrawiam i zachęcam do udziału w głosowaniu na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiosna się zbliża! Super obserwacje i zdjęcia. Super, że spotkałaś też już gęsi! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. The photos with deer are very nice to see and lots of beautiful birds. Picture 22 I find really great to see. Beautiful view.

  OdpowiedzUsuń