czwartek, 19 czerwca 2014

Wschodnie tereny polski

Dzisiaj zapodam kilka fotek z wypadu mojej siostry w rodzinne strony naszych rodziców.Mowa o wsi Radziejów położonej 10km od Dubienki.Po tylu latach doczekali się tablicy informacyjnej na rozstaju dróg prowadzących do poszczególnych części wsi:)
Co tu pisać o samej wiosce-młodzi wyjechali,zostali tylko w większości domów starzy ludzie.Mało kto już trzyma krowy czy konie,głównie każdy ma kury i gołębie:). Zarośniete wszystko,nie ma gdzie się ruszyć a i bezpieczeństwo spadło i strach samemu łazić po wiosce bo różne elementy się powprowadzały jak to przy granicy:).Z ciekawych rzeczy,które można tam zobaczyć to stary cmentarz z pierwszej wojny światowej usytuowany w niedużym zagajniku,trudno się tam już przedrzeć ale jeszcze z 4 lata temu udało mi się zrobić fotki nagrobków jakieś niemieckiej rodziny krogerów.Jest tam jeszcze stara szkoła z kościołem na górze do której chodzili moi rodzice.Jakieś 14 lat temu były jeszcze ławki szkolne takie zielone.Były też dzienniki(szkoda,że ich nie wziełam na pamiątkę)co wakacje tam łaziliśmy:)A wakacje były fajne spanie w namiocie,z całej wioski schodzili się chłopaki i graliśmy w piłkę,żniwa-ech to były czasy:). Ale wracamy do tego co jeszcze tam jest,kuzyn hoduje pszczoły i jak widać na foto ostatnie upały zmusiły je do wyjścia na zewnątrz ula.
z ptaków kręcił się dudek ale z racji sporej trawy na podwórku nie dało się go fajnie sfocić.
Kręcą się żurawie,gąsiorki,czajki,potrzeszcze,zięby,trznadle,pokląskwy,pliszki żółte i siwe,bociany,jaskółki obu gatunków.Dopiero pod koniec pobytu sąsiad wykosił łąkę to całe towarzystwo tam żerowało i było co focić:). Z owadów też trochę było co focić.Szkoda,że taki teren umiera,świetne miejsce na agroturystykę,gdyby nie ten alkoholizm w większości domów,zmniejszający atrakcyjność tego miejsca.Jeżdżąc tam od dziecka widzę zmiany na plus przyroda zostaje wciąż nienaruszona,na minus wiele ludzi się zapomniało i liczy się tylko coś co niby dla nich jest wódką.
Na ostatniej fotce żeremie bobra zrobione przy stawie.

2 komentarze:

  1. A ja tak dawno nie widziałem tęczy...

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowne rejony Polski. Wsi spokojna, wsi wesoła... Uwielbiamy jeździć na wschód - przyroda nie jest tam jeszcze tak zmieniona przez człowieka, jak na naszych ziemiach zachodnich. No i ludzie są tam jakby milsi...
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń