poniedziałek, 28 lipca 2014
W pogoni za owadami cz.15-2014
Dzisiaj zbiór owadów z ostatnich dni.Jak zwykle trasa lasu górażdżańskiego i kamieniołomy.Ale na początek gąsienica pazia królowej(Papilio machaon)w końcu udało mi się znalezć tą gąsienicę:)
Kolej na ważkę tym razem młody samiec szafranki czerwonej(crocothemis erythraea)znaleziony na "czerwonych górkach".(Piotrek dzięki za oznaczenie)
Kolej na krasniki-odwiedziłam "swoją"miejscówkę i też mogę potwierdzić,że w tym roku występuje tam Kraśnik rzęsinowiec (Zygaena carniolica)-ale w tym roku w mniejszej ilości niż w poprzednim.
Karłatek to Hesperia comma
A teraz moje ulubione miejsce skupiające duże ilości malinowców,kratkowców,ceików,pawików,czerwończyków i pewnie jeszcze wielu innych,których nie dojrzałam:)Na przełomie lipca i sierpnia kwitnie tam coś żółtego podejrzewam nawłoć polską,która przyciąga motyle w jedno miejsce.
I na koniec pluskwiaki:pierwsze 2 to Piezodorus lituratus,trzeci to Palomena sp.,czwarty to Carpocoris sp.
A zapomniała bym o ostatnio spotkanym pluskolcu,który pływał po moim oczku.Niestety foto marne bo nim pomyślałam by go odłowić do jakiegoś naczynia na lepsze foto to on zniknął gdzieś za doniczkami z roślinami wodnymi:(Ciekawy "stwór" bo pływa na plecach:)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ładne zdjęcia! No to miałaś szczęście z tą gąsienicą. Ja ostatnimi czasy przeglądam uważnie wszystkie napotkane rośliny z rodziny baldaszkowatych i nic - zero gąsienic pazia królowej. Hm, nawet w tym sezonie nie było mi dane zobaczyć imago tego motyla. W naszej okolicy widać nie są tak częste. Zazdroszczę ci też tego kraśnika - piękny model do makrofotek.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam/ Michał
u mnie paz królowej czasem zalatuje-dzisiaj była na floxach.A za gąsienicą tez juz drugi rok się rozglądałam:)
UsuńPiękny kraśnik. A gąsienicą pazia miałam jako dziecko przygodę śmierdzącą kilka dni.
OdpowiedzUsuńKarłatek - EKSTRA - jeszczem go nie widział.
OdpowiedzUsuńRoślinki wszelako to bym raczej jako wrotycz określił nie nawłoć - nawłoć to tak bardziej na jesień.
nawłoc też teraz kwitnie ale odmiany polskiej bo kanadyjska kwitnie pózniej.wrotycz inaczej wygląda i nie przyciaga motyli.Jak kiedy będę to zrobie foto roślinie:)
UsuńTakie wrotyczowe wrażenie odniosłem, nawłoć na długie kwiatostany, a wrotycz okrągłe - tu wydają się okrągłe - choć być może rosną tu i jedne i drugie.
UsuńGeneralnie wrotyczem w kontekście motyli nigdy się nie interesowałem, wiem ze dla pszczół jest obfitym źródłem pożytku, więc myślałem ze dla motyli też.
Kraśnik cudny, do mnie nie przylatuje. Masz gąsienicę to będą i pazie :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie, miłego dnia.
Zachwycające. Oglądam Twoje zdjęcia zawsze z młodszą córcią, która zachwyca się jeszcze bardziej niż ja :) Pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę,że Wam się podoba,może i córeczka się zainteresuje fotografią przyrody?od młodych lat szybciej wszystkiego się mozna nauczyć i za jakiś czas to ja bedę podziwiać zdolności Twoje córki:)pozdrawiam
UsuńZazdroszczę pazia:) Ja jak byłem mały znalazłem gąsienicę niedźwiedziówki caji i udał mi się ja wychodować, niestety nie mam żadnego zdjęcia a takiej ćmy dotąd nie widziałem:)
OdpowiedzUsuń,,Ooo! to paź królowej!" - wydobył się właśnie okrzyk z mojego gardziołka :))))) Widziałam go niedawno w swoim foliaku :))))
OdpowiedzUsuń