sobota, 5 lipca 2014

Turawa i okolice osieka.5.07.2014

Dzisiaj z kolegą wybraliśmy się cosik popatrzeć na ptaki.W końcu trza było lunetę z pajęczyn odkurzyć bo już zarosła z nieużywania:)Padło na j.Turawskie i tu wielkie rozczarowanie poziom wody wysoki dopiero pod koniec lęgów zamiast od maja wodę podnieść tak jak jest teraz to dopiero niedawno to zrobili co skutkowało wyniesieniem sie ptaków lęgowych.z tego co udało się zobaczyć to ok 20 perkozów dwuczubych w tym co najmniej 6 wysiadujących,łyski,krzyzówki,rybołów,kilka kormoranów,rybitw czarnych i rzecznych,14 łęczaków i para srokoszy z młodym. tak powinna wyglądać turawa od wiosny.
No nic Rafał wymyślił,że pojedziemy jeszcze na staw koło miejscowości osiek.A tam ptasio raczej ubogo bo tylko krzyzówki,łyski,odzywające się bączki i błotniak stawowy.Ale za to owadzio jak najbardziej ciekawe miejsce:) Trafiła nam się jakaś zalotka ale to koledzy z MŚO oznacza i jeszcze parę innych:) Zalotka większa (Leucorrhinia pectoralis)-gatunek chroniony:)
A tu widoczki na staw
I Rafał wypatrzył rosiczkę i torfowca jak dobrze pamietam nazwę hehe
Teren bardzo ładny lasy brzozowe wyglądały jak fototapeta,sporo podmokłych terenów,cieków.Ech duzo by tam czasu trza było spędzić by to ogarnąć. Na koniec 2 fotki boćków.

2 komentarze:

  1. Młode boćki już spore :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rosiczki zazdroszczę - od kilku lat tropię i zawsze okazuje się że albo stanowisko zniszczone, albo... ktoś pomylił gatunki i fałszywa informacje dał.

    OdpowiedzUsuń