sobota, 4 kwietnia 2015

Grabówka

Dzisiaj z kolegą odwiedziliśmy najpierw osadniki w Krasowej a tam trafiliśmy na rybołowa,podróżniczka,perkozki,błotniaki stawowe itp.Potem pojechaliśmy na osadniki w Bierawie a tam 2 pary gągołów,cyranki,4 zauszniki,perkozy dwuczube,czernice,płaskonosy.
Potem kolej przyszła na Grabówkę-pierwszy raz tam byłam bo jakoś mimo,że wiedziałam,że teren ciekawy to nie dotarłam tam do tej pory. Teren bardzo ciekawy pod względem roślin i owadów-choć tych drugich za wiele jeszcze nie ma ale trafiliśmy na pszczolinki piaskowe-było ich sporo i miały wykopane norki do których wchodziły:)
Spotkaliśmy też bociana białego i rybołowa- wydeptaliśmy tez bekasika i kszyka:)
ale mszaków tam jest sporo gatunków co mnie skłaniało do focenia każdego napotkanego na tym terenie. fotki 1-4 to Płonnik jałowcowaty Polytrichum juniperinum ,5-to Próchniczek bagienny Aulacomnium palustre,6 to-Złotowłos strojny Polytrichastrum formosum,7 to Rokietnik pospolity Pleurozium schreberi,8 to-Rokiet cyprysowaty Hypnum cupressiforme,9 to-Fałdownik szeleszczący Hylocomiadelphus triquetrus
Także było nad czym się pochylać.Znalezliśmy też żaby,traszki zwyczajne,jakieś wodne owady z pływakowatych ale nie wszystko dało się sfocić.Było też gniazdo mrówek ale sie uwijały aż słychać było szmer.
Na powalonej brzozie rósł grzybek w ładnym czerwonawym kolorze:)
Żeby to schodzić całe to trza by było całego dnia tyle jest do zobaczenia. Rośliny wodne też były,widoczki przepiękne,pogoda dopisała do czasu dotarcia do samochodu bo potem zaczęło lać:(Ale wypad był bardzo udany w dobrym towarzystwie(było jeszcze 2 kolegów),więc warto było i pewnie jeszcze nie raz tam zawitam.
Takie tereny są niesamowitym światem fauny i flory-tylko trzeba go chronić:)

5 komentarzy:

 1. Och, dawno nie widziałam traszki. Trafiłam na jedną jesienią a tak to wiele wiele lat nie miałam okazji. Wspaniałe mszaki, zazdroszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. I znowu wiele wspaniałych ptaków i nawet bociana :). Mszaki urocze, a i czerwony grzybek ładny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały post z drapieżny ptak, bocian i wielu pięknych mchów. Podoba mi się to bardzo:-) Trzeba je bardzo piękne i jasne na stoisku. Następnie Aast jeszcze grzyby, salamandry i piękne niebo.
  Bardzo ładny Wielkanoc.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wyprawa! Gratuluję super zdjęć i obserwacji :)

  OdpowiedzUsuń