niedziela, 26 kwietnia 2015

Las górażdżański,Januszkowice

Sobotni poranek spędziłam na wyprawie rowerowej.Swoją trasę zaczęłam od kamieniołomu koło wysypiska śmieci.Niestety za wiele się nie działo a dodatkowo po ostatnich wiatrach znowu nawiało folii z wysypiska:( zając i bażant.
Przy drodze do lasu rośnie wilczomlecz obrotny(Euphorbia helioscopia L.)
A w lesie zaczyna kwitnąć gajowiec żółty(Galeobdolon luteum )
Groszek wiosenny(Lathyrus vernus)
turzyca wiosenna
Z ptaków mniej niż w innej części lasu-śpiewające mysikróliki,świstunki leśne,sikory,pierwiosnki. Tym razem też spotkałam wiewiórki tym razem 2 rude chyba parka bo razem biegły:)
Pojawiły się już motyle z rodziny pawicowatych Lotnica zyska (Aglia tau)-niestety nadal nieuchwytna by ją sfocić ale udało mi się znaleść przypadkiem jej jajeczka:)
Na leśnej drodze "urzędują" trzyszcze polne
Na stosach widziane tylko Przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius)i Szeliniak sosnowy (Hylobius abietis)
Tato był pomóc bratu ciąć drzewo które kupił z pietni to u sąsiada w spróchniałym drzewie były larwy chyba rohatyńca:)
A dzisiaj miał być wyjazd na j nyskie ale skończyło się tylko na Januszkowicach.ale było warto bo słyszeliśmy pierwsze brzęczki,bączki i świerszczaka.Latała kania ruda,śpiewały słowiki rdzawe,kapturki,szczygły,piegże i kilka innych.W koloni mew gwarno ale jak to wędkarze podpływają pod samą wyspę i wkurzają mewy:( słowik rdzawy(Luscinia megarhynchos)
kania ruda(Milvus milvus)
Fajnie żaby rechotały ale większość zbiornika pozagradzane i lipa nie mozna było dojść do brzegu by fajnie je sfocić:(
Także wypad udany choć chciałoby się zrobić lepsze fotki a tak jak była możliwość to słońce zachodziło i foty wychodziły ciemne:(

3 komentarze:

  1. To wspaniałe mieszkać blisko miejsc, gdzie można zobaczyć kwiaty w lesie, ptaki, żaby, zające, wiewiórki. Miło też z pewnością słuchać śpiewu ptaków. Kochasz to wszystko, tak sądzę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak i to bardzo ale jak widzę jak to wszystko jest niszczone to mi smutno choć wiem,że świata nie zmienię:(Tylko jeszcze jakby kleszczy nie było to byłoby super:)pozdrawiam

      Usuń