środa, 9 grudnia 2015

Las górażdżański 9.12.2015

Dzisiaj odwiedziłam las górażdżański w zasadzie obiektem moich obserwacji były grzyby bo z ptaków to tylko drobnica i myszołowy widziałam.
Za to grzybów sporo i to ciekawych,na początek kisielnica trzoneczkowa(Exidia truncata)-gatunek jęty na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem "R - rzadkie".
Właściwie grzyby rosną na wszystkim także na szyszkach:)
A także grzyby pasożytujące na grzybach:)Hypomyces rosellus
W trakcie przemierzania taką czaszkę znalazłam:)
Potem trafiłam na czarkę sp.
To,że stare drzewa w lasach są potrzebne to wiemy-tu mamy część buka,który odłamał się z próchniejącego drzewa-jak widać już 3 dziuple wykute przez dzięcioły a i porosty się pojawiły,na głównym pniu masa hubiaków i boczniaki.
A temu to się spać nie chce i wykorzystuje dodatnie temperatury:)
A tu na fotce boczniak ostrygowaty często uprawiany na belach słomy:)
Wypad udany-choć słońca brakuje ale trochę ptaków było głównie sikory,trznadle,szczygły,gile,raniuszki,mysikróliki,kwiczoły,paszkoty i kruki.Przemierzając las znalazłam termos z herbatą-pewnie jakiś pilarz zostawi i nie umiał znaleść hehe,zebrałam też trochę butelek pet bo po co mają się walać w lesie jak mogą być powtórnie przetworzone.Szkoda,że w naszym mieście usunięto ogólnodostępne kontenery do segregacji-teraz muszę do domu zwozić a tak kiedyś to pod drodze do kontenera i z głowy.Butelek szklanych też sporo się wala po lesie-tak też mogłyby zostac przetworzone-niby tyle się mówi o odzyskiwaniu surowców wtórnych a tu robią pod "górkę"......

7 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że boczniaki rosną też w lesie :(. Ślicznie wygląda czarkę sp.. Las powinien Ci podziękować za sprzątanie w nim, bo inni ludzie w nim zostawiają śmieci. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość grzybów uprawianych występuje też w naturze-stąd się wzięły w uprawach:)Czarka dlatego sp bo są 2 gatunki w tym kolorze a trudne do odróżnienia,poza nimi są też inne czarki:)Las mi dziękuje możliwością obserwacji swoich mieszkańców zarówno tych skrzydlatych,futrzastych jak i runa roślin i grzybów.tylko szkoda,że ludzie tego nie doceniają i nadal śmiecą:(

   Usuń
 2. No proszę ile grzybów... czarki śliczne a te grzybki na szyszce- boskie. Mam pytanie o rodzaj lasów w których znajdujesz takie ciekawe grzyby. Bo u mnie są niestety głównie monokultury sosnowe z runem z jagodzin i mchów i dość skąpo w grzyby bo mało próchnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie lasy są mieszane,liściste to głównie buczyna,brzoza,grab.no i sosna,modrzew,świerk.Praktycznie jest to dość wymieszane stąd pewnie ta różnorodność.Jak idę w teren to rower zostawiam na ścieżce i wchodzę w głąb lasu.U nas mało jagodników w zasadzie to zaczynają ustępować z lasu bo kiedyś było ich sporo.Niestety w ostatnim czasie wycinka trwa cały rok i znika las w oczach:(pozdrawiam

   Usuń
 3. Widać, że las kryje wiele skarbów. Piękne obserwacje, szkoda tylko, że tych butelek tak sporo... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety rodzaj ludzki tak ma,sporo tego wszędzie leży a ja już od kilkunastu lat próbuję to ogarnąć co jak widzisz jest syzyfową pracą a do tego doszło brak kontenerów.pozdrawiam

   Usuń
 4. Brilliant! Very beautiful photos of fungi and mushrooms. I love you very much schillems and shows you some very nice variations. The skull is also interesting to see. Also a nice goldfinch in the tree :-)

  OdpowiedzUsuń