sobota, 5 marca 2016

Grabówka 5.03

Na sobotę zapowiadali dość ładną pogodę,więc padło na pierwsze w tym roku odwiedziny piaskowni Grabówka.Co prawda poranek był mglisty i nie zapowiadał słonecznej pogody ale i tak zdecydowaliśmy się na wyjazd,po drodze wstąpiłam do brata po jego aparat,żeby mieć drugi uniwersalny gdzie można focić wszystko-lustrzanka ostatnio leży bo nie ma gdzie spokojnie fotografować. Na miejscu przywitały nas gęsi gęgawy i para łabędzi niemych.
Pogoda jeszcze się nie wyklarowała ale zmierzało ku temu:)Tym razem ruszyliśmy do lasu za dużym stawem-tam jeszcze nie byliśmy bynajmniej na większej części tego terenu.Standartowo miałam ze sobą duży plecak na puszki-nazbierało się 50 w tym jedna wypełniona żukami leśnymi:(
Przeszliśmy las brzozowy gdzie spotkaliśmy raniuszki i gile,kawałek dalej były też czubatki i bogatki.
W niewielkim "oczku" zauważyłam traszki-jadąc tu miałam wziąźć ze sobą słoik co by można było ładnie je sfotografować ale pomyślałam,że może jeszcze się nie pojawiły i bez sensu byłoby "zajmować" miejsce w plecaku jak zazwyczaj jest dużo puszek:)No nic fotka zrobiona w wodzie musiała narazie wystarczyć aż nie znajdę słoika:)
Dalej w młodniku sosnowym zobaczyłam grzybki to Chropiatka pospolita-pasożyt drzew.
I kwitnący podbiał.
Sfotografowałam tez sporo gatunków mchów jednak ich oznaczenie zostawiłam specjalistom:)To jeden z nich Climacium dendroides(drabik)
Trafiliśmy też na 3 gości szukających zrzutów a ich metoda polegała na używaniu petard hukowych by wypłaszać zwierzynę z młodników ech na tych terenach wystarczy chodzić po śladach a było ich tam bardzo dużo-w zasadzie nie wiadomo jak długo już tak szukają tych zrzutów płosząc zwierzynę:( Poszliśmy na drugą część już poznaną i tam udało się znaleźć słoik a potem traszkę-tyle,że woda była nie za czysta bo z kałuży:(
Z ptaków były jeszcze kruki ok 50os,pliszka siwa,samotnik,sójki,myszołowy,żurawie,kormorany,trznadle,potrzosy,świergotki łąkowe,skowronki.Także wypad bardzo udany bo pogoda dopisała,sporo terenu zeszliśmy.W drodze powrotnej pod Obrowcem 4 czajki-moje pierwsze w tym roku a to daje 97gatunków widzianych w tym roku:)

4 komentarze:

 1. Dawno nie spotkałam traszki, już wyszły na gody?

  OdpowiedzUsuń
 2. A nice walk. The mountain beetles in the can is a special picture. I've never seen so many bugs together! I read that you have seen very many birds. The animal in the last picture is that a lizard or salamander. I can not find the translation. It is a very beautiful animal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This is Lissotriton vulgaris , a lot of beetles killed canned beer and malt attracts them.

   Usuń